این وب سایت بسته شده است.مابه پارس تودی تاجیکی تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 20 مرداد 1395 12:45

سفر رئیس جمهوری ترکیه به روسیه

سفر رئیس جمهوری ترکیه به روسیه

  رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه در سفری تاریخی به روسیه رفت.

 اردوغان در سن پترزبورگ با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود برای اولین بار پس از سرنگونی جنگنده روسیه توسط نیروی هوایی ترکیه در نوامبر 2015 دیدار کرد.

 پوتین در ابتدای این دیدار تاکید کرد عادی سازی روابط دوجانبه و مبارزه با تروریسم و نیز مساله سوریه مورد بررسی دو طرف قرار خواهد گرفت. به گفته وی ، سطح روابط بین دو کشور در پی بحران سال 2015 تغییر کرده و برای از سرگیری مذاکرات در راستای منافع دو کشور تلاش می‌کنیم. اردوغان نیز تصریح کرد همکاری بین ترکیه و روسیه در حل بخش قابل توجهی از مشکلات منطقه موثر خواهد بود .

 پس از این دیدار در نشستی خبری ، رئیس جمهور روسیه تصمیم آنکارا برای از سرگیری اجرای پروژه های نیروگاه هسته ای آکویو و خط لوله گاز «ترکیش استریم» را اقدامی مثبت خواند. اردوغان نیز ضمن ارائه فهرستی از حوزه های همکاری ، اظهار داشت که ترکیه خواهان فراهم ساختن امکان سرمایه گذاری استراتژیک برای پروژه آکویو است و با طرف روسی به تفاهم دست یافته است.اردوغان در ادامه بر تمایل و عزم ترکیه جهت ارتقای همکاریها در حوزه صنعت دفاعی و تولیدات پدافندی تأکید کرد.

 به نظر می رسد مقامات ارشد آنکارا با توجه به ناکامی ها وشکستهای بزرگ در زمینه سیاست منطقه ای ترکیه و نیز وقوع کودتای نافرجام در این کشور ، روند بازبینی و تجدید نظر در سیاست خارجی را آغاز کرده اند .

 البته مقامات ترک بویژه اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از چند ماه قبل با در نظر گرفتن مشکلات بی شمار اقتصادی وتجاری ترکیه که بخش قابل توجهی از آن ناشی از وخامت روابط روسیه و ترکیه و تحریم های گسترده مسکو علیه آنکارا بود ، روند احیای روابط بین دو کشور را آغاز کرده بودند.

 عذرخواهی رسمی، پرداخت خسارت و محاکمه خلبان جنگنده ترکیه‌ای سه شرط اصلی‌ بود که مسکو برای از سر گیری روابط با آنکارا مطرح کرده بود. ترکیه تا پیش از ساقط کردن جنگنده روس از اصلی‌ترین صادرکنندگان مواد لبنی و کشاورزی به روسیه بود. این کشور همچنین از مهم‌ترین مقاصد گردشگران روس محسوب می شد.

 بالا گرفتن تنش در روابط آنکارا و مسکو، ترکیه را از این منافع محروم کرد و این کشور با خسارت مالی سنگینی مواجه شد. ترکیه با توجه به تحریم های روسیه با تنگناهای بزرگی بویژه در بخش تجاری و اقتصادی مواجه شده بود. به عنوان مثال با قطع سفر گردشگران روسی به ترکیه ، این کشور متحمل زیانی 8 میلیارد دلاری شد و برخی تحلیلگران ترک حتی صحبت از زیان 18 میلیارد دلاری ترکیه به دلیل ادامه تحریم های ترکیه از سوی روسیه کردند.

 بدین ترتیب می توان گفت که در واقع فشار شرایط و وخامت روز افزون اوضاع مالی ، تجاری ، اقتصادی ترکیه در نهایت سران آنکارا را وادار کرد با چرخشی 180 درجه ای در مواضع خود خواهان احیای روابط ترکیه وروسیه شوند. بدین ترتیب مقامات آنکارا امیدوارند که 9ماه تحریم های روسیه علیه ترکیه در زمینه های اقتصادی، تجاری ، فعالیت های شرکت ها واتباع ترک در روسیه ، ممنوعیت سفر گردشگران روسی به ترکیه و از همه مهمتر تعلیق اجرای خط لوله گازی ترکیش استریم لغوشود. برای ترک ها احداث و عملیاتی شدن خط لوله گازی ترکیش استریم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. نباید فراموش کرد که روسیه بزرگترین تامین کننده گاز ترکیه است و حدود 57 درصد از گاز ترکیه را تامین می کند.

 البته مقامات ترکیه تاکید دارند که سفر اردوغان به سن پترزبورگ، نشانه ای مبنی بر پشت کردن آنکارا به ناتو یا عضویت در اتحادیه اروپا نیست بلکه این سفر گام دوم از روند آشتی ترکیه با روسیه است که از چند هفته قبل از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه آغاز شده بود.با این وجود بهبود روابط با روسیه در شرایطی صورت می گیرد که روابط ترکیه با غرب بویژه اتحادیه اروپا و آمریکا دچار تنش های جدی شده است.

محتوای بیشتر در این بخش: « نگرانی از اوضاع وخیم غزه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید