خبرهای سیاسی

روزنامه نیویورک‌تایمز نیز گزارش کرد که ایران پیشنهاد آمریکا مبنی بر قطع اتصالات سانتریفیوژها را نپذیرفته است و از طرف دیگر نیز آمریکا با پیشنهاد ایران برای کاهش تزریق هگزافلورید اورانیوم به سانتریفیوژها را نپذیرفته است.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی به توافق جامع هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه‌ آلمان) اشاره کرد و نوشت که ایران تقریباً 10 هزار سانتریفیوژ آماده بهره‌برداری دارد که به گفته ایران برای تولید سوخت برای رأکتورهای غیرنظامی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این گزارش ادامه داد که آمریکا و دیگر مذاکره‌کنندگان گروه 1+5 برای رسیدن به یک زمان گریز مناسب، در ابتدا پیشنهاد کاهش شدید توانایی فعلی غنی سازی ایران تا حد 1500 سانتریفوژ نسل اول و ممنوعیت استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید را مطرح کردند اما ایران به صورت قاطعانه با کاهش سانتریفیوژها مخالفت کرده است و البته برخی از مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند که تعداد آن  در 8000 سانتریفیوژ باقی بماند.

بر اساس این گزارش، مقامات آمریکایی پیشنهاد داده‌اند که اگر ایران می‌خواهد سانتریفیوژهای بیشتری حفظ کند، باید اتصال سانتریفیوژها را قطع کند که این پیشنهاد ظاهراً حمایت طرف ایرانی را جلب نکرده است.

 این گزارش نیز ادامه داد که ایران نیز پیشنهاد داده است که می تواند نگرانی‌های غرب را از این طریق کاهش دهد که تعداد سانتریفیوژهای خود را حفظ کند اما خوراک‌دهی هگزافلورید اورانیوم به این سانتریفیوژها که برای تولید اورانیوم غنی‌شده استفاده می‌شود را کاهش دهد که کارشناسان آمریکایی گفته‌اند که این اقدامات قابل بازگشت است.

نیویورک‌تایمز ادامه داد که گروه 1+5 ممکن است پیشرفت‌های تازه‌ای را تدوین کنند و احتمالاً مهلت مذاکرات را تمدید کنند اما هنوز مشخص نیست که در نهایت چه پیش خواهد آمد.

 

یک شهرک‌نشین صهیونیست با خودروی خود یک دختر فلسطینی را در شمال قدس اشغالی زیر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، یک شهرک‌نشین صهیونیست با خودروی خود امروز (جمعه) «سوزان الکرد» یک دختر فلسطینی را در منطقه شعفاط در شمال دقس اشغالی به زیر گرفت.

به گزارش شبکه روسیاالیوم، این دختر فلسطینی به شدت زخمی شد و به بیمارستان منتقل شد.

منابع خبری رژیم صهیونیستی نیز گزارش دادند که یک فلسطینی نیز در پی این اقدام صهیونیست‌ها تلاش کرد با خودروی خود شهرک‌نشینان را به زیر بگیرد که در پی آن یک نفر از آنها زخمی شد.

خبرگزاری ایتارتاس روسیه گزارش داده است که ایران در مذاکرات اخیر پیشنهادات جدیدی از سوی 1+5 دریافت کرده و قرار است وزیر خارجه ایران از طریق یک «خط ارتباطی امن» آن‌ها را با تهران در میان بگذارد.


یک منبع خبری به ایتارتاس گفته که «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران، امروز (جمعه) پیشنهاد جدید ارائه شده از سوی گروه 5+1، درباره توافق جامع بر سر موضوع هسته‌ای را با تهران در میان خواهد گذاشت.

این منبع خبری افزود که «گفتگو درباره پیشنهاد جدید، در خصوص المان‌های کلیدی توافق آتی خواهد بود» و نکاتی درباره لغو تحریم‌ها علیه تهران و محدودسازی برنامه هسته‌ای این کشور را در بر دارد.

 همچنین، یکی از نمایندگان تیم مذاکره‌کننده ایرانی به خبرگزاری ایتارتاس گفته است که ظریف تصمیم گرفته که در وین بماند و پیشنهاد جدید را از طریق «خط ارتباطی امن» با تهران در میان بگذارد.

پیش از این اعلام شده بود که ظریف برای مشورت به تهران بازمی‌گردد ولی بعدا یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده اعلام کرد که ظریف در وین می‌ماند و به تهران نمی‌رود.

این منبع در رد خبر سفر ظریف به تهران گفته بود «ما از مسقط تاکنون طرح‌های مختلف داده‌ایم. هنوز این ایده‌ها به مرحله‌ای نرسیده که دکتر ظریف به تهران ببرد و لذا ایشان به تهران نمی‌رود و مذاکرات ادامه می‌یابد» .

 

حزب الله لبنان ، اظهارات نماینده عربستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد را ضد حزب الله خدمت شایسته به رژیم صهیونیستی دانست .

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین لبنان ، حزب الله لبنان امروز (جمعه) در واکنش به اظهارات نماینده عربستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد ضد حزب الله اعلام کرد ،این موضع عربستان ناآمدیدی سران این کشور پس از شکست طرحشان در عربستان و منطقه را نشان می دهند.

منابع حزب الله لبنان افزودند ، حزب الله یک جنبش مقاومت است و عربستان تلاش دارد تا این مسئله را خدشه دار کند.

نماینده عربستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد با تکرار مواضع خصمانه در قبال حزب‌الله لبنان ، قرار دادن حزب الله در لیست گروه‌های تروریستی سازمان ملل متحد را خواستار شد.

درهمین حال "میشل عون"، رئیس حزب آزاد ملی لبنان دباره مسائل داخلی لبنان از جمله انتخاب رئیس جمهوری این کشور و دلایل تعویق آن ، گفت "سعود الفیصل"، وزیر امور خارجه عربستان ، انتخاب رئیس جمهوری لبنان را متوقف کرد،به دلیل این که با نامزدی وی (عون) برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری موافق نیست.

پانزدهمین نشست پارلمان لبنان روز چهارشنبه با هدف انتخاب رئیس‌ جمهوری جدید این کشور به حد نصاب نرسید و این انتخاب به جلسه شانزدهم مجلس موکول شد.

«نبیه بری»، رئیس مجلس لبنان دهم ماه دسامبر 2014 را برای برگزاری جلسه شانزدهم پارلمان با هدف انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشور تعیین و اعلام کرد.

دوره شش ساله ریاست جمهوری "میشل سلیمان" بیست و چهارم ماه مه 2014 پایان یافت و پارلمان این کشور برای انتخاب رئیس جمهوری جدید هنوز در این زمینه به توافق نرسیده است.

رسانه های خبری جهان به تقل از رویترز اعلام کردند دیپلماسی ایران ، بزرگترین لابی صهیونیست ها در آمریکا (آیپک)را وادار به عقب نشینی کرده است.
به گزارش ایرنا ، خبرگزاری رویترز اعلام کرد ، در حالی که ایران و کشورهای 1 + 5 برای دستیابی
به توافق هسته ای مذاکره می کنند ، صدایی که همواره مخالف توافق بود ، اکنون سکوت کرده است.
به گفته رویترز ، کمیته امور عمومی آمریکا - اسراییل (AIPAC) که اوایل سال 2013 نتوانست آمریکا را به اعمال تحریم های بیشتر ایران وادارد، در روزهای اخیر نیز آشکارا عقب نشینی کرده است.
برخی کارشناسان می گویند لابی آیپک در مورد نحوه برخورد با رخدادهای سیاسی اخیر سردرگم است. یک منبع نزدیک به این گروه گفت ، وقتی کسی نمی داند در وین چه خبر است، چیزی برای لابی کردن وجود ندارد.
سال گذشته، زمانی که ایران و گروه 1 + 5 به توافق موقت دست یافتند، آیپک تاکید کرد که آمریکا باید به ایران بگوید که توافق موقت دیگری وجود نخواهد داشت.
سازمان صهیونیستی آیپک با داشتن بیش از صد هزار عضو در آمریکا، سالهاست که کمک های آمریکا به اسرائیل را تضمین کرده است.
بیشتر طرح هایی که برای آیپک سودمند هستند ، در کنگره آمریکا تصویب می شود.

یک مقام نظامی روسیه اعلام کرد یکی دیگر از هنگ های نیروی دفاع هوا-فضای ارتش روسیه در منطقه مسکو به موشک های زمین به هوای اس- چهارصد مجهز شد.
به گزارش ریانووستی از مسکو ، "الکسی زولوتوخین"، Alexei Zvlvtvkhyn سخنگوی نیروی دفاع هوا-فضای ارتش روسیه اعلام کرد نیروهای هنگ موشکی منطقه مسکو که موشک های زمین به هوای اس-چهارصد را دریافت کرده اند در منطقه "آستراخان" به پرتاب آزمایشی این موشک ها اقدام کردند.
این مقام نظامی روسیه تصریح کرد، موشک های اس-چهارصد که به پایگاهی در منطقه مسکو منتقل شده اند، در آینده ای نزدیک عملیاتی خواهند شد.
به این ترتیب، ارتش روسیه در منطقه مسکو چهار هنگ مجهز به موشک های اس-چهارصد در اختیار دارد.
در عین حال، هنگ هایی از نیروهای موشکی ارتش روسیه در منطقه "ناخودکا" در سواحل بالتیک و همچنین در منطقه نظامی جنوب روسیه به این موشک ها مجهز هستند.
موشک های زمین به هوای اس-چهارصد تریومف دوربرد و میانبرد قابلیت آن را دارد که همزمان هفتاد و دو موشک به سمت سی و شش هدف در فاصله چهارصد کیلومتری شلیک کند.

رژیم آل خلیفه در یک عقب گرد آشکار در مقابل ملت بحرین، خواهان گفت و گو با مخالفان شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سمیره رجب سخنگوی دولت بحرین روز جمعه در یک عقب نشینی آشکار در مقابل ملت بحرین گفت: باب گفت وگو با مخالفان تا دستیابی به توافق بسته نخواهد شد و دولت آماده مذاکره با آنهاست.

مردم بحرین ازسال 2011 در اعتراض به نظام استبدادی، تک صدایی، انحصارگرایی و نبود آزادی بیان و انتخابات دموکراتیک، تظاهرات گسترده ای ضد رژیم آل خلیفه برگزار کردند، ولی این رژیم به جای پاسخگویی به مطالبات برحق مردم، عده ی زیادی را کشته، زخمی و بازداشت کرده است.

سمیره رجب در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: کشورش مایل است با جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی داشته باشد.

سومین نشست سه جانبه وزیران امورخارجه ایران، آمریکا و هماهنگ کننده پنج به علاوه یک ظهر امروز به وقت محلی (۱۳:۳۰ به وقت تهران) در هتل " کوبورگ" وین برگزار می شود.
«محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران،« جان کری» وزیر امورخارجه آمریکا و خانم «کاترین اشتون» هماهنگ کننده گروه پنج به علاوه یک امروز برای دومین بار در چارچوب دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای ایران و گروه پنج به علاوه یک بر سر یک میز گفت‌وگو می کنند.
ظریف، اشتون و کری شب گذشته پس از ورود کری به وین در حدود دو ساعت به رایزنی پرداختند.
قرار است وزیران امورخارجه فرانسه و انگلیس نیز امروز به مذاکرات بپیوندند و هرکدام دیداری دو جانبه با ظریف داشته باشند.
هنوز مشخص نیست که وزیران امورخارجه روسیه و چین چه زمان به وین خواهند آمد.
گفته شده است که «اشتاین مایر» وزیر امورخارجه آلمان شنبه به وین خواهد آمد.
آخرین دور مذاکرات هسته ای ایران و گروه پنج به علاوه یک در مهلت تعیین شده(24نوامبر / سوم آذر ) در حالی در وین ادامه دارد که فضای مبهم و سکوت خبری بر آن حاکم است.
رسانه‌های غربی بر تمدید مذاکرات در دوره‌های زمانی یک تا سه ماه تمرکز کرده‌اند و به نقل از دیپلمات‌های بی نام و نشان از به دست نیامدن توافق تا مهلت تعیین شده خبر می‌دهند.
مقامات ایرانی اما تاکید دارند که در تلاش برای رسیدن به توافق تا مهلت تعیین شده جدی هستند.

جمعه, 30 آبان 1393 16:19

خطبه های نماز جمعه تهران

خطیب نماز جمعه تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای با گروه پنج به علاوه یک، عزت خود را حفظ می کند.
آیت الله « احمد جنتی » خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به مذاکرات ایران و گرو ه پنج به علاو ه یک در وین پایتخت اتریش افزود: تیم مذاکره کننده هسته ای ایران از آمریکا نمی هراسد و در مذاکرات هرگز ذلت را نمی پذیرد.
آیت الله جنتی خطاب به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با بیان اینکه از دشمنان دوری جویید ، تصریح کرد: با راهنمایی های رهبر معظم انقلاب اسلامی و پشتیبانی مردم ، مذاکرات به سرانجامی خوب منجر خواهد شد.
خطیب نماز جمعه تهران درباره کنگره جهانی "جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام" که با حضور 318 اندیشمند مسلمان از 83 کشور در شهر قم در حال برگزاری است،نیز گفت: برگزاری این کنگره برای افشاگری تهدیدهای دشمنان اسلام و روشنگری جامعه بسیار مفید است.
آیت الله جنتی تصریح کرد، تکفیرها و افراطیون جهان اسلام را تهدید، بیداری اسلامی را به راه کج هدایت و سیاست های آمریکا و اسرائیل را در منطقه پیاده می کنند.
خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به هفته بسیج نیز گفت،بسیج شجره طیبه و درخت تنومندی است که شکوفه های آن تلاوت حدیث عشق است.
آیت الله جنتی درادامه با محکوم کردن جنایات صهیونیست ها در مسجد الاقصی افزود: آنان قصد دارند مسجد الاقصی را تحت کنترل کامل خود در آورند و طرحهای شوم شان را اجرایی کنند.
خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به افزایش شرارت‌های صهیونیست‌ها در فلسطین افزود: صهیونیست‌ها مسلمانان را به قدس راه نمی‌دهند و در مقابل یهودیان افراطی را وارد آنجا می‌کنند و برای آنها خانه می‌سازند تا دیگر نیازی به نیروی نظامی نداشته باشند.
آیت الله جنتی حضور یهودیان افراطی در سرزمینهای اشغالی،تخریب صدها منزل مسکونی و تخریب مسجد الاقصی را از جمله طرحهای شوم صهیونیستها در سرزمین های اشغالی برشمرد.
خطیب نماز جمعه تهران راه حل مقاومت برابر صهیونیست‌ها را توصیه مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: باید فلسطینی‌ها مسلح شوند و دشمن را از سرزمینهایشان بیرون کنند.

پنج شنبه, 29 آبان 1393 16:28

ناتو : روسیه دیگر شریک ما نیست

فرمانده ارشد ناتو در اروپا گفت: با توجه به بحران اوکراین ، روسیه دیگر شریک ناتو نیست و این ائتلاف نظامی در نقطه تحولی راهبردی قرار دارد.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از خبرگزاری تسنیم، "فیلیپ برید لاو" گفت: در چهارده سال گذشته ناتو تلاش کرد روسیه را به شریک خود بدل کند اما این تلاش ها بی نتیجه بود.

این مقام بلند پایه ناتو تصریح کرد: اکنون ناتو در نقطه دگرگونی استراتژیک قرار دارد و روسیه و رئیس جمهوری آن دیگر شریک ناتو نیست و هیچ گفتگویی میان مقامات نظامی ناتو و روسیه وجود ندارد.

این مقام ناتو بار دیگر ارتش روسیه را به حضور در شرق اوکراین و استقرار در مرزهای این کشور متهم کرد .

مسکو بارها این ادعای ناتو را رد کرده و از این سازمان خواسته است به تلاش هایش برای گسترش حضور خود در اروپای شرقی و مرزهای روسیه پایان دهد.

صفحه1 از1392