خبرهای سیاسی

برخی از روزنامه های انگلیس هفته گذشته در گزارشی افشا کردند شماری از مقامات ارشد انگلیسی از جمله وزیر کشور انگلیس با اعضای کمیته سنای آمریکا ، بارها در زمان تهیه گزارش مربوط به شکنجه های سیا دیدار داشته اند.

گزارش های روزنامه انگلیس این گمان را تقویت کرد که گزارش 500 صفحه ای اخیر سنای آمریکا مورد اصلاح قرار گرفته تا نقش همپیمانان آمریکا در شکنجه مظنونین حملات تروریستی پنهان بماند.

این گزارش واکنش هایی را بدنبال داشته است . بعد از اظهارات وزیر کشور انگلیس ، اعضای پارلمان انگلیس و گروههای حقوق بشر ، شروع تحقیقاتی به سرپرستی یک قاضی درباره نقش انگلیس در عملیات سری سیا در ربودن مظنونان به اقدامات تروریستی را خواستار شدند.

وزیر کشور انگلیس در اظهاراتی به دیدار با اعضای سنای آمریکا قبل از انتشار گزارش درباره شکنجه های ' سیا ' اعتراف کرد.

" ترزا می" Theresa May وزیر کشور انگلیس دوشنبه گذشته با حضور در کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان این کشور اذعان کرد که مقامات انگلیسی با اعضای کمیته تحقیق سنای آمریکا قبل از انتشار گزارش شکنجه های 'سیا' دیدارهایی داشته اند.

وزیر کشور انگلیس که سرویس امنیت داخلی " ام آی 5 " زیر نظر وی کار می کند ، با این حال ، ادعا کرد که در این تماس ها هیچ درخواستی برای حذف مطلبی در ارتباط با انگلیس از گزارش سنای آمریکا صورت نگرفته است.

اکنون کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان انگلیس تحقیقاتی را درباره میزان اطلاعات احتمالی دولت انگلیس از اقدامات " سیا " و نحوه کسب اطلاعات از افراد مظنون شروع کرده است.

انتشار گزارش جنجالی اخیر سنای آمریکا درباره شکنجه متهمان به عملیات تروریستی توسط سازمان اطلاعات مرکزی این کشور ( سیا ) بار دیگر خشم افکار عمومی جهان درباره سیاست های دوگانه واشنگتن به ویژه در قبال حقوق بشر را برانگیخت.

پیش بینی دولت آمریکا از احتمال خشم جهانی علیه این کشور ، موجب شد تا سفارتخانه ها و مراکز دولتی آمریکا در کشورهای مختلف جهان در وضعیت آماده باش امنیتی قرار گیرند و دو هزار تفنگدار دریایی در خلیج فارس و دریای مدیترانه آماده واکنش به اعتراض های احتمالی شوند.

گزارش کنگره آمریکا به برنامه سیا در دوره ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش اشاره دارد که پس از حملات یازدهم سپتامبر سال 2001 آغاز شد.

محتوای این گزارش از دید منتقدان و ناظران سیاسی و فعالان حقوق بشر در واقع یک اعلام جرم ضد برنامه مخفیانه سازمان جاسوسی آمریکا برای بازجویی از حدود 100 زندانی با استفاده از شکنجه است .

در این گزارش نوع رفتار با حدود 100 مظنون تروریستی که درسالهای 2001 تا 2009 توسط عوامل آمریکا دستگیر شده و در معرض شکنجه غرق مصنوعی(فرو بردن سر زیر آب) ، وضعیت‌های استرس ‎زا و دیگر روش‌های سخت قرار گرفته‎اند ، تشریح شده است.

سناتور " دایان فاینستاین " رئیس کمیته اطلاعاتی سنا پس از انتشار این گزارش در سخنرانی خود در کنگره اعلام کرد روش های خشن سیا و شکنجه متهمان به اطلاعات حساس برای امنیت ملی آمریکا منجر نشده است.

از گزارش شش هزار صفحه ای سنا حدود پانصد صفحه به طور خلاصه منتشر شده و مابقی آن محرمانه باقی مانده است.

این گزارش از مدتها پیش تهیه شده بود اما اختلافات گسترده در آمریکا بر سر اینکه چه بخش هایی از آن می تواند منشر شود وجود داشت.

باراک اوباما در ماه اگوست به دنبال درز خبرهای مربوط به این گزارش گفته بود : " ما کارهایی کردیم که برخلاف ارزش هایمان بود."

به اعتقاد ناظران ، گزارش شکنجه سیا می تواند برای جمهوریخواهان که در انتخابات اخیر ، مجلس نمایندگان و سنا را تحت کنترل خود در آورده اند ، پر هزینه باشد.

با انتشار این گزارش نمایندگان جمهوریخواه کنگره به این گزارش تاختند و به انتقاد از آن پرداختند.

جمهوریخواهان ، خیز بلندی برای ریاست جمهوری در سال 2016 برداشته اند.

" مایک راجرز " نماینده جمهوریخواه ایالت میشیگان و رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان در همین راستا اعلام کرد : انتشار این گزارش می تواند باعث خشونت های جدید علیه آمریکا شود و جان اتباع و دیپلمات های واشنگتن را در نقاط مختلف جهان به خطر بیاندازد.

جرج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا که دستور استفاده سیا از پایگاههای مخفی و شکنجه را داده هم با انتشار این گزارش مخالفت کرده بود.

این گزارش با هزینه ای معادل 40 میلیون دلار طی 5 سال تهیه شده اما نهادهای حقوق بشر اعلام کرده اند که حتی این شش هزار صفحه گزارش هم نمی تواند تمام تخلفاتی را که توسط دولت آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم صورت گرفته به نمایش بگذارد.

تاکنون گزارش های مختلفی درباره روش های غیرقانونی و شکنجه مظنونان توسط سیا منتشر شده اما هیچ وقت به نتیجه عملی نرسیده است.

وزارت دادگستری آمریکا هم تحقیقاتی را در این باره در سال 2012 انجام داد اما کسی تحت پیگیرد قضایی قرار نگرفت.

هنوز صدها زندانی از کشورهای مختلف جهان بدون آنکه محاکمه شوند در زندان گوانتانامو بسر می برند و هیچ اقدامی برای پایان حبس آنها صورت نگرفته است.

 

 

مجلس کوبا روز جمعه توافقنامه مربوط به عادی سازی روابط بین هاوانا و واشنگتن را پس از نیم قرن خصومت با اجماع  آرا به تصویب رساند.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از ایرنا، کاسترو ریاست این نشست مجلس را که هر سال دو بار برگزار می شود و این بار تجدید روابط تاریخی با امریکا را در کانون توجه اصلی خود قرار داده بود، به عهده داشت.

مجلس کوبا  612 کرسی دارد و در آن هیچ نماینده ای از جناح مخالف حزب کمونیست وجود ندارد.

 منابع غیررسمی از بازداشت «عمرعلی قوت‌اف» از مخالفان دولت تاجیکستان در ترکیه خبر می‌دهند.

به گزارش  رادیو تاجیکی به نقل از خبرگزاری فارس ، برخی از شبکه‌های اجتماعی شب گذشته خبر بازداشت «عمرعلی قوت‌اف» رهبر سازمان مخالف دولت تاجیکستان موسوم به «گروه 24» را  به همراه تعدادی از هوادارانش در ترکیه  منتشر کردند.

خبر بازداشت رهبر «گروه 24» از سوی نهادهای امنیتی ترکیه و تاجیکستان تائید نشده است.

قوت‌اف در گذشته در تاجیکستان به تجارت سوخت مشغول بوده و پس از مخالفت‌هایی با دولت این کشور، دوشنبه را ترک و «گروه 24»  را به عنوان سازمانی مخالف دولت تاجیکستان تشکیل داد.

این مخالف تاجیک در دسامبر 2012 به درخواست دوشنبه از سوی نهادهای امنیتی امارات در دوبی بازداشت شد،  ولی بعد از 9 ماه آزاد شد و اعلام کرد که به فعالیت‌های سیاسی خود علیه دولت کشورش ادامه خواهد داد.

سازمان «گروه 24» 2 ماه پیش نیز از مردم تاجیکستان دعوت کرد تا در 10 اکتبر علیه دولت این کشور تظاهرات کنند.

 این دعوت نگرانی‌های را برای دوشنبه فراهم کرد و در 9 اکتبر بود که دادگاه عالی تاجیکستان به دلیل «ایجاد تهدید به نظام قانونی و امنیت ملی کشور» با صدور حکمی «گروه 24» را سازمانی افراطی و فعالیت آن را ممنوع اعلام کرد.

آلکسی مشکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه درباره پیامدهای ارسال تسلیحات به اوکراین به غرب وآمریکا هشدار داد و این کشورها را از چنین اقدامی برحذر داشت.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از ایرنا از ریانووستی، مشکوف درگفت وگو با خبرنگاران افزود : موضع روسیه این است که جامعه جهانی باید ازهر اقدامی که منجر به بی ثباتی اوضاع اوکراین شود خودداری کند.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت : باید به حل وفصل مسالمت آمیز بحران اوکراین، انجام اصلاحات درساختار حکومتی این کشور وبرقراری گفت وگوها میان نمایندگان کی یف وساکنان مناطق جنوب وشرق این کشور کمک کرد.

به گزارش رسانه های روسی، آمریکا ومتحدان غربی این کشور ازمدتی پیش ارسال سلاح به اوکراین را آغاز کرده اند.

دراین راستا واشنگتن تسلیحاتی همچون سلاح ویژه ردیابی خمپاره انداز به اوکراین تحویل داده که دربرخی مناطق دونتسک مستقر شده است.

آمریکا همچنین قانون ضدروسی وضع کرده که در آن ارسال تسلیحات به ارزش 350 میلیون دلار به اوکراین پیش بینی شده است.

انگلیس هم 60 دستگاه نفربر زرهی کهنه ارتش کشورش را که از رده خارج شده بود به قیمت 50 هزار دلار برای هر دستگاه به اوکراین تحویل داد.

جنگنده‎های رژیم صهیونیستی با نقض آتش بس ، جنوب باریکه غزه را با چند موشک هدف قرار دادند.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین ، اشرف القدره ، سخنگوی مرکز فوریتهای پزشکی غزه گفت : جنگنده‎های اف - 16 رژیم صهیونیستی بامداد امروز ، شنبه ، سه فروند موشک به شمال خان یونس در جنوب باریکه شلیک کردند اما کسی در این حملات کشته یا زخمی نشد.

جنگنده‎های رژیم صهیونیستی همچنین جمعه شب به طور گسترده در آسمان مناطق مختلف باریکه غزه به پرواز درآمدند.

بر اثر حمله بامداد امروز ، شنبه ، جریان برق برخی مناطق در باریکه غزه قطع شد.

گلعاد اردان، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی جمعه شب در برنامه‎ای تلویزیونی با ادعای شلیک موشک از غزه به فلسطین اشغالی گفت : اسراییل احتمال دارد وارد جنگ دیگری شود.

این نخستین بار از زمان توقف جنگ 50 روزه رژیم صهیونیستی در باریکه غزه است که جنگنده‎های صهیونیستی اقدام به حمله هوایی گسترده به باریکه غزه می‌کنند.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین از پارلمان این کشور خواست به لایحه‎ای رای دهد که راه عضویت اوکراین را در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هموار می کند.

پوروشنکو این لایحه را به پارلمان اوکراین ارائه کرد و تصویب فوری آن را طی نشست اضطراری پارلمان خواستار شد.

براساس قانونی که در زمان دولت پیشین اوکراین تصویب شده است،این کشور امکان پیوستن به پیمان های نظامی را ندارد و به منظور فراهم شدن زمینه عضویت در ناتو، ابتدا باید قانون فوق لغو شود.

مقام های دولت جدید اوکراین از مدت ها پیش عضویت در سازمان ناتو را در اولویت سیاست خارجی این کشور اعلام کرده اند.

تلاش مقامات اوکراین برای عضویت این کشور در ناتو در حالی صورت می گیرد که این کشور شرایط این مساله را به علت بحران داخلی دارا نیست؛ همانگونه که گرجستان سال‌هاست که درخواست خود برای عضویت در ناتو را مطرح کرده اما به ‌دلیل موضوع آبخازیا و درگیری‌های داخلی ، عضویت آن همچنان تائید نشده است.

"ینس استولتنبرگ" دبیر کل ناتو نیز گفته است ، مساله عضویت اوکراین در ناتو در دستور کار این سازمان نیست، زیرا این کشور تاکنون درخواست عضویت نداده است.

از سوی دیگر برخی مقامات اوکراین اجرای اصلاحات در حوزه های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و قضایی در این کشور را برای هماهنگ کردن آن ها با معیارهای ناتو قبل از پیوستن به این سازمان را لازم دانسته اند.

نخست وزیر اوکراین نیز اعلام کرده است که اگر مردم این کشور خواستار پیوستن به ناتو باشند و این رضایت را با رای مثبت به همه پرسی اعلام کنند، کی یف می تواند درخواست عضویت را به ناتو ارائه دهد.

این در حالی است که روسیه از گسترش ناتو در مرزهای شرق اروپا و نزدیک مرزهای این کشور ابراز نگرانی و تهدید کرده است در صورت گسترش ناتو، تلافی خواهد کرد.

روسیه همچنین اعلام کرد که عضویت اوکراین در ناتو فقط به تنش های منطقه ای دامن خواهد زد و تاثیری در تقویت امنیت و وضعیت زندگی مردم این کشور نخواهد داشت.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد، پیوستن اوکراین به ناتو سیستم امنیت اروپا را مختل می کند. به همین دلیل افرادی که امروزه تلاش می کنند اوکراین را به عضویت ناتو درآورند باید پیامدهای ژئوپولیتکی عظیم این امر را در نظر بگیرند.

همزمان تحرکات ناتو در منطقه بالتیک و دریای سیاه نگرانی شدید روسیه را برانگیخته است و این کشور در یک سال اخیر با توجه به افزایش تعداد رزمایش های ناتو در کشورهای همسایه خود چندین رزمایش گسترده برگزار کرده است.

 

 

 

 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران گفت:اشتراک زبان میان ایران و تاجیکستان در ارتقای سطح روابط دوجانیه بسیار تاثیرگذار است.

عزت الله ضرغامی که برای شرکت در همایش بسیج و رسانه به مشهد سفر کرده است در گفتگو با رادیو تاجیکی افزود:جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان به دلیل اشتراکات و علایق فراوان تاریخی ، فرهنگی و هویتی می توانند در همه زمینه  ها روابط بسیار مناسبی داشته باشند.

رییس سابق سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به توافقات دوجانبه با تاجیکستان دردوره مسوولیت خود در این سازمان گفت:یکی از کارهای ارزشمندی که در آن دوره انجام شد، ارسال سریالهای تاریخی ایرانی مانند یوسف پیامبر و مختارنامه به تاجیکستان و پخش  این سریال ها از تلویزیون آن کشور بود با استقبال چشمگیر مردم تاجیکستان رو به رو شد.

ضرغامی افزود:بخشی از آن توافق ها مربوط به همکاری در تولید فیلم های مشترک بوده که هم اکنون این توافق ها وارد مرحله اجرایی شده است.

رییس سازمان کارگران مهاجر تاجیکستانی در روسیه درباره  بیکارشدن مهاجران تاجیک در روسیه بر اثر تشدید بحران اقتصادی این کشور و امکان پیوستن آنان به صفوف گروه تروریستی داعش خبر داد.

 به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از سایت رگنوم،کرامت شریف اف گفت:  به دلیل کاهش ارزش روبل روسی کارگران مهاجر تاجیکستانی در روسیه در وضع ناگواری قرار دارند.

 وی افزود: تعدادی از کارفرمایان روسی با مشکل  پرداخت حقوق کارگران مهاجر خارجی رو به رو شده اند و بدهی آنان به کارگران  تاجیکستانی به بیش از یک میلیارد روبل رسیده است.

رییس سازمان کارگران مهاجر تاجیکستانی در روسیه تاکید کرد: درچنین شرایطی احتمال جذب کارگران مهاجر به گروههای تروریستی و حضور آنان در  جنگهای سوریه وعراق افزایش می یابد.

 شریف اف  با اشاره به آثار منفی کاهش ازرش روبل روسیه بر اقتصاد تاجیکستان گفت: سقوط بهای روبل در روسیه ، موجب پایین آمدن توان خرید محصولات و افزایش قیمت مواد غذایی در تاجیکستان شده  است.

علاوه  برآن عده ازشهروندان تاجیک که تابعیت روسی را پذیرفته اند، هر سال حدود یک میلیون نفر از شهروندان تاجیکستان برای یافتن کار راهی روسیه می شوند.

 

کارشناس روسی مسایل اوراسیا  می گوید: آمریکا و ناتو با حمایت از برخی گروههای تروریستی برای ضربه زدن به منافع روسیه و چین درآسیای مرکزی برنامه ریزی کرده اند.

 به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از  سایت Однако، رومان نیکراس اف با اشاره به فعالیت گروههای تروریستی درمناطق مختلف جهان افزود: آمریکا و ناتو با حمایت ازعده ای از این سازمانها درآینده قصد ایجاد بحرانهای امنیتی درنزدیکی مرزهای روسیه و چین را دارند که موجب اخلال درجریان انتقال منابع انرژی از آسیای مرکزی به چین خواهد شد.

وی گفت: دراین صورت روسیه و چین مجبور می شوند که بخش عمده ای ازمنابع مالی خویش را برای مقابله با عوامل ناامنی درمنطقه هزینه کنند که موجب کند شدن رشد اقتصادی این دو کشور خواهد شد.

این کارشناس روس افزود: این در حالیست که صنایع نظامی آمریکا وکشورهای اروپایی عضو ناتو  با این کار درامد مالی فراوانی  کسب می کنند و بحران بیکاری و اعتراضات به برنامه های ریاضت اقتصادی را کاهش می دهند.

نیکراس اف گفت: در میان کشورهای آسیای مرکزی اختلافات زیادی در زمینه مباحث سیاسی، مرزی و آب و انرژی وجود دارد که  می تواند زمینه دخالت آمریکا و ناتو و ایجاد بحران امنیتی  را در این منطقه فراهم کند.

منابع مالی تاجیکستان از آمادگی این کشور برای به کارگیری معیارها و اصول بانکداری اسلامی خبر دادند.

به  گزارش رادیو تاجیکی به نقل از سایت بانک ملی تاجیکستان، روند آماده کردن اسناد حقوقی که زمینه استفاده از اصول بانکداری اسلامی را فراهم می کند، ادامه دارد.

به  گفته مقامات این بانک، در ماه می سال جاری، مجلس نمایندگان تاجیکستان قانون "اصول های بانکداری اسلامی" را تصویب کرد که برای این منظور، اجرایی شدن  قانون  آماده سازی اسناد حقوقی با مشارکت کارشناسان و متخصصین ادامه دارد.

 به گفته مقامات بانک ملی تاجیکستان، در این زمینه، از تجارب بانکداری اسلامی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، چین، روسیه، آذربایجان، قزاقستان و قرقیزستان استفاده خواهد شد.

انتظار می رود که معیارهای بانکداری اسلامی در تاجیکستان از نیمه نخست سال آینده 2015 اجرایی شود.

بنا به گفته کارشناسان امور بانکی، اعمال معیارهای بانکداری اسلامی در تاجیکستان می تواند زمینه  جذب منابع بیشتر مالی از خارج، مشارکت تعداد زیاد شهروندان وسرمایه آنان و عملیات واگذاری وام ها و اعتبارات بانکی را به متقاضیان فراهم کند.

صفحه1 از1434