خبرهای سیاسی

سراج الدین اصل اف وزیر امور خارجه تاجیکستان در سفر به شهر بروکسل با الکساندر ورشبااو معاون دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) ملاقات کرده است.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از سایت آزادگان، دفتر مطبوعات وزارت امور خارجه تاجیکستان خبر داد: در دیدار اصل اف با ورشبا او درباره مسایل مربوط به همکاری تاجیکستان با این سازمان نظامی تبادل نظر شده است.

دو طرف همچنین درباره برخی مسائل مهم منطقه ای از جمله  مبارزه علیه تروریسم، افراطی گری و گردش غیرقانونی مواد مخدر، وضعیت  افغانستان و دورنمای آن پس از خروج نیروهای بین المللی بحث و گفتگو کردند.

محمد سعید عبید الله‌ اف رئیس مجلس ملی تاجیکستان به همراه یک هیأ‌ت سیاسی و پارلمانی برای دیداری رسمی و سه روزه به مسکو پایتخت روسیه سفر کرد .

شرکت در چهارمین نشست بین المجالس روسیه و تاجیکستان، بررسی مسائل مختلف منطقه ای و بین المللی و نیز بررسی راهکارهای گسترش همکاری دو کشور در بخشهای مختلف سیاسی ، اقتصادی و امنیتی از اهداف سفر هیات تاجیکی به روسیه اعلام شده است .

همچنین محافل مختلف سیاسی تاجیکستان، بررسی وضعیت مهاجران تاجیک به روسیه را محور مذاکرات عبیدالله اف در سفر به روسیه اعلام کرده اند.

هم اکنون یک میلیون وسیصد هزار نیروی کار تاجیک تنها در دو شهر مسکو و سنت پترزبورگ روسیه مشغول به کار هستند و شهروندان تاجیک در روسیه در معرض تهدیدهای مختلف از سوی کارفرمایان و ملی گرایان افراطی روس و نیز انواع نابرابری های اجتماعی قرار دارند .

این در حالیست که بر اساس وافقنامه همکاری نظامی تاجیکستان و روسیه، تمدیدحضور نظامیان روسیه درخاک تاجیکستان مشروط به احیای شرایط اجتماعی و اقتصادی نیروی کار مهاجر به روسیه اعلام شده است.

«مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: به گروه 1+5 توصیه می کنیم مذاکرات هسته ای را به صحنه رسانه ها نکشاند.

به گزارش رادیو تاجیکی از ایرنا، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره فضا سازی ها و ادعاهای برخی رسانه های غربی درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 افزود: به طرف مقابل توصیه می کنیم در برهه زمانی باقی مانده تا 24 نوامبر از طرح موضوعاتی که در حال گفت و گو هستیم، خودداری کند.

چهارشنبه, 30 مهر 1393 10:42

گزارش خبری - تحولات سوریه

" محمد عبدالستار السید" وزیر اوقاف سوریه در دیدار با فعالان استان «قنیطره» در جنوب غرب این کشور با اشاره به توطئه دشمنان با پوشش اسلام برای ضربه زدن به دولت،اعلام کرد ، بحران آفرینان در سوریه می کوشند با تحریف اسلام و دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای ، این کشور را از درون متلاشی کنند.

در صحنه میدانی ، ارتش سوریه چند منطقه دیگر را در حومه شمالی حلب از کنترل تروریستها خارج کرد.

پیشروی ارتش سوریه در حومه حلب ادامه دارد و ارتش راههای تدارکاتی تروریستها را در شهر حلب بسته و عرصه را بر افراد مسلح تروریست تنگ‌تر کرده است.

همزمان شبکه تلویزیونی العالم از ادامه پیشروی های میدانی ارتش سوریه در استان ریف دمشق و حومه درعا خبر داد.

 به گزارش این شبکه خبری ؛ ارتش سوریه عملیات نظامی خود را در حومه شهر درعا گسترش داد و مواضع گروه های مسلح تکفیری را در منطقه یادوده و ساختمان گمرگ قدیم و منطقه الحامدین هدف قرار داد.

بر این اساس ارتش سوریه در استان ریف دمشق مواضع گروه های موسوم به جیش الاسلام را در دوما منهدم کرد. ارتش سوریه همچنین یک انبار سلاح تروریست ها را در منطقه حمادین نیز منهدم کرد و شماری از نیروهای وابسته به گروه جبهه النصره را در اطراف ساختمان گمرک قدیم به هلاکت رساند.

عملیات نظامی ارتش سوریه در منطقه درعا برای مقابله با گروه های مسلح تکفیری صورت گرفت .

نظامیان سوری هدف عملیات ارتش سوریه را سیطره بر مناطقی می دانند که در آن گروه های مسلح حضور دارند. ارتش سوریه اعلام کرد در پی به شکست کشاندن ، طرح های تروریست ها برای ورود به دمشق پایتخت است .

این در حالی است که "صالح مسلم" هبر حزب دموکراتیک کردهای سوریه گفت: اگر نیروهای این حزب که در حال دفاع از کوبانی در برابر داعش هستند، به نیروهای پیشمرگ نیاز داشته باشند از آنها خواهند خواست تا به کوبانی بیایند اما در حال حاضر مدافعان کوبانی بیشتر نیازمند سلاح هستند تا نیروهای پیشمرگ.

مسلم افزود، بهتر است نیروهای پیشمرگ در سرزمین خود با داعش بجنگند و برای کردهای سوریه اسلحه بفرستند. "ادریس نیسان" یکی از مقام های شهر کوبانی هم اعلام کرد این شهر نیروی نظامی کافی در اختیار دارد و آنچه برای کوبانی اهمیت دارد، اسلحه و مهمات است. این مواضع پاسخی به وزیر خارجه ترکیه است. "مولود چاووش اوغلو،"دیروز اعلام کرد نیروهای پیشمرگ اجازه دارند از ترکیه وارد کوبانی شوند.

در پی این اعلام، "مسعود بارزانی" رئیس منطقه کردستان عراق دستور داد پیشمرگه ها به سرعت به شهر کوبانی که با هجوم تروریست های داعش مواجه است، اعزام شوند.

 

 

 

 

 

 

 

خبرها از تشدید حنایات تروریستها در عراق به موازات ناکامی های فزاینده آنان در برابر نیروهای دولتی و مردمی این کشور حکایت دارد. در این چارچوب در انفجار همزمان دو خودرو بمب گذاری شده در شرق پایتخت عراق، دهها نفر کشته و زخمی شدند .

مقام های پلیس عراق روز سه شنبه اعلام کردند بر اثر انفجار دو خودروی بمب گذاری شده داخل پارکینگ رستورانی در منطقه "الطالبیه" در شرق بغداد، 9 نفر کشته و 31 تن دیگر زخمی شدند.

انفجار بمب در منطقه "السیدیه" در جنوب بغداد نیز دو زخمی بر جای گذاشت. روز گذشته نیز منابع عراقی از کشته و زخمی شدن 50 تن در انفجار تروریستی در حسینیه‌ای در مرکز بغداد خبر دادند .

در انفجارهای تروریستی روز گذشته در کربلا نیز دهها تن کشته و زخمی شدند. داعش در بیانیه‌ای مسئولیت حملات تروریستی روز گذشته کربلا را پذیرفت.

شهرهای مختلف عراق از جمله بغداد پایتخت این کشور در 15 روز اخیر شاهد انفجار دهها خودروی بمب گذاری شده از سوی تروریست های داعش بوده است.

گفتنی است که گروههای تروریستی و تکفیری در پی ناکامی های فزاینده شان در مقابل نیروهای دولتی و مردمی عراق با تشدید جنایاتشان در صدد تحت الشعاع قرار دادن ناکامی شان در این کشور و ایجاد رعب و وحشت در این کشور هستند که این موضوع واکنش مقامات عراقی را در پی داشته است .

در این زمینه وزیر کشور عراق از طرح و رویکرد جدید نخست وزیر این کشور برای برقراری امنیت در عراق خبر داد.

"محمد سالم الغبان" وزیر کشور عراق گفت، عراق وارد جنگی سخت با دشمنی وحشی و ددمنش شده است.

الغبان افزود، "حیدر العبادی" نخست‌وزیر عراق برای حفظ امنیت این کشور و به ویژه بغداد، پایتخت، طرح و رویکرد جدیدی دارد که وزارت کشور عراق نقش بزرگی در آن خواهد داشت.

در این زمینه سخنگوی وزارت کشور عراق از تدابیر ویژه امنیتی در واکنش به تشدید حملات تروریستی در این کشور خبر داد.

"سعد معن" سخنگوی وزارت کشور عراق روز سه شنبه افزایش ناامنی و انفجارهای تروریستی در مناطق مختلف عراق را " عجیب و مشکوک" دانست و گفت، وزارت کشور ضمن بررسی دلایل افزایش حملات تروریستی با اجرای تدابیر ویژه امنیتی برای جلوگیری از این حملات همه تلاش خود را به کار گرفته است.

معن افزود، افزایش ایست بازرسی‌ها در داخل و خارج بغداد (پایتخت ) و استفاده از دوربین های مدار بسته ، استفاده از بالگردهای نظامی و استفاده از بالن‌های مراقبتی از جمله تمهیدات در و اکنش به تشدید عملیات تروریستی در مناطق مختلف کشور است.

وزیر دفاع عراق نیز نیروهای مسلح این کشور را به بی توجهی به شایعه ها و تفرقه افکنی ها، فراخواند.

"خالد متعب العبیدی" وزیر دفاع عراق روز سه شنبه از نیت وزارتخانه دفاع برای بررسی عوامل و پیامدهای سیطره گروه تروریستی و تکفیری داعش بر برخی استان های این کشور در چند ماه اخیر خبر داد.

العبیدی گفت، نتایج این تحقیق ها در اختیار افکار عمومی و جامعه عراق قرار خواهد گرفت و وزارت دفاع در اتخاذ تصمیم هایی برای مجازات عوامل حمله به مردم عراق و خونریزی در این کشور، هرگز تردید نخواهد کرد.

وزیر دفاع عراق همچنین با تاکید بر ادامه تلاش ها برای آزادی همه استان های تحت سیطره تروریست های تکفیری از نیروهای مسلح عراق خواست، به هیچیک از شایعه پراکنی های خصمانه درباره ارتش این کشور توجه نکنند.

 

 

 

 

 

دیدبان حقوق بشر اعلام کرد نیروهای اوکراین در اکتبر سال جاری در مناطق مسکونی دونتسک از بمب‌ خوشه‌ای استفاده کرده‌اند.

دیدبان حقوق بشر در بیانیه ای تاکید کرد که در تحقیقات یک هفته‌ای در شرق اوکراین ، استفاده مکرر از بمب های خوشه ای را در درگیری های نیروهای دولتی و مخالفان در بیش از دوازده محل در شهر و روستا ثبت کرده است.

 دیدبان حقوق بشر همچنین تصریح کرد که مشخص کردن منشاء بیشتر این حملات غیرممکن است اما دلایل و مدارکی وجود دارد که مسئولیت شمار زیادی از حملات در دونتسک را متوجه نیروهای دولتی می کند.

دیدبان حقوق بشر تصریح می کند مخالفان اوکراینی نیز ظاهرا از این سلاح ها استفاده کرده اند اما دلایل و مدارک برای اینکه در این خصوص اطمینان کامل حاصل شود ،‌ ناکافی است.

" مارک هیزنای " محقق تسلیحاتی ارشد در دیدبان حقوق بشر با ابراز نگرانی از آمار تکان دهنده

استفاده از بمب های خوشه ای گفت: دولت اوکراین باید متعهد شود با عدم استفاده از این سلاح‌ها ، به معاهده منع استفاده از تسلیحات خوشه‌ای بپیوندند.

وی تاکید کرد استفاده از بمب‌های خوشه‌ای در مناطق مسکونی جنایت جنگی محسوب می شود.

به گزارش دیدبان حقوق بشر یکی از کارمندان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ، دوم اکتبر در دونتسک بر اثر انفجار بمب خوشه‌ای ، کشته شد.

بمب خوشه‌ای شامل صدها بمب کشنده و کوچک است و پس از آنکه یک بمب یا راکت خوشه‌ای پرتاب شد ، تسلیحات فرعی در منطقه وسیعی پرتاب می‌ شود و هر فردی که نزدیک محل حمله باشد ، در خطر است.

تاکنون 114 کشور به معاهده منع استفاده از تسلیحات خوشه‌ای پیوسته‌اند ، اما اوکراین هنوز از امضای این معاهده خودداری می‌کند.

پس از این گزارش ، " راگدان سنیک " Garden Sonic سخنگوی وزارت دفاع اوکراین ، اتهامات سازمان دیدبان حقوق بشر را مبنی بر استفاده این کشور از بمب های خوشه ای در درگیری با مخالفان ، بی اساس خواند. " والری چالی " معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین نیز در پی انتشار این گزارش ، وعده داد تحقیقات داخلی در اوکراین انجام شود.

تقابل نظامی در شرق اوکراین اواسط آوریل سال‌ کنونی میلادی آغاز شد و مقامات کی‌یف برای سرکوب مخالفان در مناطق شرقی این کشور ، نیروهایی را اعزام کردند.

با گذشت یک سال از آغاز ناآرامی ها در اوکراین ، این کشور به دنبال برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام است. بیست و ششم اکتبر برای برگزاری این انتخابات تعیین شده است.

نظرسنجی‌ها نشان می دهد حزب کمونیست اوکراین نخستین بار پس از بیست سال ، از ورود به پارلمان بازخواهد ماند.

انتخابات این دوره ، در کریمه که در مارس 2014 به روسیه ضمیمه شد و بخش هایی از مناطق دونتسک و لوهانسک که تحت کنترل هواداران روسیه هستند ، برگزار نخواهد شد.

 

 

 

 

 

وزیر انرژی روسیه گفت: طرفهای شرکت کننده در مذاکرات 3جانبه روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا درباره « قیمت و نحوه ارسال گاز روسیه به اوکراین در فصل زمستان به توافق رسیدند.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از خبرگزاری فارس ، «الکساندر نوواک» افزود: طرفهای روسی، اوکراینی و اتحادیه اروپا در مذاکرات خود در بروکسل توافقات صورت گرفته درخصوص صادرات گاز به اوکراین در نشست میلان ایتالیا را تایید کردند.

وی افزود: بر اساس توافق صورت گرفته، قیمت گاز ارسالی روسیه به اوکراین از اکتبر سال 2014 تا پایان ماه مارس سال 2015 در ازای هر 1000 مترمکعب 385 دلار خواهد بود.

وزیر انرژی روسیه گفت: اوکراین باید قبل از ارسال گاز مبلغ یک میلیارد و 451 میلیون دلار بدهی معوقه خود مربوط به ماه نوامبر و دسامبر سال 2013 را به طرف روسی بپردازد .

اوکراین قصد دارد در ماه نوامبر دو میلیارد مترمکعب گاز روسیه را به قیمت 770 میلیارد دلار خریداری کند.

سخنگوی دادستانی کل افغانستان از ارسال پرونده اختلاس 5 وزیر دولت پیشین این کشور به دادگاه عالی خبر داد.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از خبرگزاری فارس ، «بصیر عزیزی» سخنگوی دادستانی کل افغانستان درنشست خبری در کابل اعلام کرد: اسامی برخی وزرای دیگر نیز در فهرست متهمان به اختلاس است و دادستانی در نظر دارد پرونده آنان را پیگیری کند.

سخنگوی دادستانی کل افغانستان افزود: بر اساس قانون اساسی این کشور، وزرای متهم باید در دادگاه ویژه و غیر علنی محاکمه شوند.

وی در در ادامه، وزرای پیشین تجارت، حمل و نقل، معادن و صنایع و وزیر پیشین اقتصاد را از متهمان به اختلاس دانست و از ضمانت‎کنندگان بدهکاران کابل بانک خواست تا این افراد را هر چه زودتر به دادستانی تحویل دهند.

وزیر اطلاع رسانی سوریه، ترکیه را عامل ورود تروریست ها به سوریه دانست.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از تارنمای برون مرزی ،  "عمران الزعبی" وزیر اطلاع رسانی سوریه با اشاره به حمایت دولت ترکیه از تروریست‌های فعال در خاک سوریه تاکید کرد: حتی یک وجب از خاک سوریه نیز به دست کسی نخواهد افتاد.

وزیر اطلاع رسانی سوریه با اشاره به ارسال سلاح و مهمات به تروریستها از سوی دولت آنکارا تصریح کرد: بدون همکاری جامعه جهانی زیر نظر سازمان ملل مبارزه با تروریسم نتیجه‌ای ندارد.

الزعبی با اشاره به تلاش ترکیه برای استفاده ابزاری از نشان دادن جنگنده‌های داعش به منظور ایجاد منطقه حائل در سوریه افزود: جنگنده‌های سوری دو جنگنده از سه جنگنده تروریستهای داعش را هنگام فرود سرنگون کردند و جستجو برای نابودی جنگنده سوم ادامه دارد.

پیش از این وزارت امور خارجه سوریه با ارسال دو نامه جداگانه به "بان کی مون "دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت درباره "سیاست های تجاوزگرانه دولت ترکیه علیه سوریه" اعلام کرده بود: حمایت ترکیه از تروریسم باعث طولانی شدن بحران ، و تشدید ویرانی ها و تلفات انسانی در سوریه شده است.

 امام جمعه اهل سنت زاهدان در جنوب شرق ایران ، در نامه‌ای به ملک عبدالله پادشاه عربستان،  لغو حکم اعدام "شیخ نمر باقر النمر"  از علمای مبارز و آزادی خواه شیعه در این کشور را خواستار شد.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل ازخبرگزاری ایلنا ، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام جمعه اهل سنت زاهدان اعلام کرد: مولوی عبدالحمید در این نامه با اشاره به اوضاع بحرانی جهان اسلام، "وحدت" و "اخوت" را از نیازهای اساسی امت اسلامی دانسته و خطاب به پادشاه عربستان افزوده است: « لغو این حکم از سوی جنابعالی نتایج بسیار مثبتی را در پی دارد و موجب تحکیم وحدت و اخوت بیش از پیش مسلمانان و تقویت نگاه دوستی و برادری می‌شود.»

نماینده رهبر معظم انقلاب در جامعه اهل سنت استان سیستان و بلوچستان در ادامه این نامه با اشاره به فرصت طلبی دشمنان اسلام  برای  شعله‌ور کردن آتش فتنه در کشورهای اسلامی ، به نمایندگی از علما و نخبگان اهل سنت ایران از ملک عبدالله خواسته است با استفاده از اختیارات ویژه خود حکم اعدام شیخ "نمر باقر النمر"  را لغو کند.

صفحه1 از1350