خبرهای سیاسی

کارشناس لهستانی مسایل منطقه خاورمیانه  می گوید: حاکمان و نخبگان سیاسی کشورهای آسیای مرکزی برای کاهش رویکرد جوانان این کشورها به گروههای افراطی باید به نیازهای  معیشتی مردم بیشتر توجه کنند.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از سایت کانیوز، یعقوب گیدا تاکید کرده است : در کشورهای این منطقه عوامل زیادی نظیر بیکاری، فقر، فساد گسترده مالی و رشوه خواری و خانوادگی شدن نظامهای سیاسی وجود دارد که مردم را به حکومتها بدبین کرده است.

وی می گوید: بدون ریشه کن کردن این عوامل نمی توان مطمئن بود که مردم کشورهای آسیای مرکزی که از ناتوانی دولتهای خود درحل مشکلات اقتصادی و اجتماعی رنج می برند، در روزهای سخت ازاین حکومتها حمایت کنند.

یعقوب گیدا تاکید کرده است : تنها اقدامات قهرآمیز ساختارهای قدرت و نهادهای امینتی برای جلوگیری ازعضویت جوانان جمهوریهای آسیای مرکزی درگروه داعش کافی نیست.

کارشناس لهستانی مسایل منطقه خاورمیانه  افزود: درکشورهای آسیای مرکزی فاصله طبقاتی میان اقشارحاکم ومردم افزایش یافته است وعملا حکومتها از مردم جدا شده اند، ازاین رو محافل حاکم ونخبگان سیاسی درکشورهای آسیای مرکزی باید با توجه به نیازهای مردم و کنارگذاشتن منافع گروهی وخانوادگی خویش برای بهبود شرایط معیشتی مردم اقدام کنند که زمینه کاهش توجه جوانان به برنامه های گروههای ترویستی وتکفیری نظیر داعش فراهم شود.

مجلس شهر مسکو  اعلام کرده است که کارگران مهاجر کشورهایی که با روسیه نظام روادید ندارند، ازآغاز سال جدید 2015 تنها با پرداخت ماهانه 4 هزار روبل سهمیه استخدامی دریافت  می کنند.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از سایت شهرداری مسکو ، شهروندان جویای کار کشورهایی مانند تاجیکستان که با روسیه  نظام روادید ندارند،  ازسال 2015  باید ماهانه 4 هزار روبل پرداخت کنند  تا سهمیه کار رسمی  را در پایتخت روسیه کسب کنند.

مقامات شهرداری مسکو، هدف ازاین اقدام را تطابق زندگی و شرایط معیشتی کارگان مهاجرخارجی با فضای اجتماعی  پایتخت روسیه وکاهش جرم وجنایت ازسوی این افراد عنوان کرده اند.

این تصمیم در حالی گرفته شده است که خدمات فدرال مهاجرت روسیه پیشنهاد داده بود هزینه دریافت سهمیه استخدامی برای کارگران مهاجرخارجی ماهانه هزار و 250 روبل باشد.

ازسوی دیگر نشریه روسی " کامرسانت " تاکید کرده است که هزینه شرکت درآزمون زبان روسی، انگشت نگاری و وبیمه درمانی برای هرکارگر مهاجرخارجی در روسیه ازسال 2015 به سالانه 90 هزار روبل خواهد رسید.

بر اساس آمار خدمات فدرال مهاجرت روسیه، تعداد کارگران مهاجرتاجیکستانی درروسیه بین 1 میلیون و500 هزارتا 2 میلیون نفر است که درفصلهای بهار و تابستان افزایش و در زمستان کاهش می یابد.

درآمد سالانه این افراد که به تاجیکستان ارسال می شود درسال 2013  به 4  میلیارد و 200 میلیون دلار رسید که معادل 48 درصد ازکل تولید ناخالص ملی این کشور بود.

ازبکستان و روسیه پروتکلی در زمینه همکاری های گازی امضا کردند.
به گزارش خبرگزاری ترند، این پروتکل پس از نشست کمیسیون بین دولتی دو کشور درباره همکاری های اقتصادی در تاشکند امضا شد و بر اساس آن، ازبکستان و روسیه توافقنامه تولید مشترک گاز را تا قبل از اول مارس 2015 امضا خواهند کرد.
بر اساس این پروتکل، شرکت ازبک نفت و گاز Uzbekneftegaz و شرکت گازپروم روسیه تا قبل از دهم دسامبر مذاکراتی را برای فراهم کردن مقدمات امضای توافق گازی برای همکاری در میدان گازی ژل Jel در ازبکستان انجام می دهند.
میدان گازی ژل، نزدیک بلوک شاخپختی Shakhpakhty که محل فعالیت گازپروم است قرار دارد و به خط لوله اصلی گاز در ازبکستان نزدیک است بنابراین توسعه این میدان گازی مقرون به صرفه است.
گازپروم تولید گاز طبیعی از میدان شاخپختی را در ماه اوت 2004 آغاز کرد.
این شرکت روسی 25 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرد تا بیش از 2 میلیارد متر مکعب گاز این میدان را استخراج کند.
دولت ازبکستان از سال 2006 اکتشاف نفتی و گازی خود را طی برنامه ای تسریع بخشید.

جمعه, 07 آذر 1393 14:19

خطبه های نماز جمعه تهران

خطیب نماز جمعه تهران گفت، جمهوری اسلامی، تسلیم زیاده خواهی های دشمنان نخواهد شد.
آیت الله «محمد امامی کاشانی» خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به تمدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه پنج به علاوه یک در مذاکرات اخیر وین افزود، جمهوری اسلامی ایران با اتکا به اصول اسلامی ،قانون اساسی و رهبری، درصدد استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای است.
آیت الله امامی کاشانی تصریح کرد،تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به دنیا ثابت کرد که جمهوری اسلامی دنبال سلاح هسته ای نیست و بر اساس نیازهای کشور به توسعه، مصمم به استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای است.
خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد، تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به پشتوانه ملت و رهبری در مذاکرات حضور دارد و گروه پنج به علاوه یک نمی تواند جمهوری اسلامی را وادار به پذیرش خواسته هایش کند.
آیت الله امامی کاشانی همچنین با قدردانی از برگزاری کنگره جهانی "خطر جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام" که با حضور اندیشمند مسلمان از 83 کشور در شهر قم (جنوب استان تهران) برگزار شد، گفت،تکفیر توام شدن انحراف با اصل استکبار است.
خطیب نماز جمعه تهران با تأکید بر اینکه باید تفکر تکفیری در کشورهای اسلامی تبیین شود و این وظیفه حوزه‌های علمی شیعه و سنی است،افزود،حرکت این تفکر منحرف از اسلام که توأم با استکبار شده است، را در فلسطین یا در حمله به بیت شیخ عیسی قاسم می توان مشاهد کرد.
آیت الله امامی کاشانی حمله نیروهای رژیم آل خلیفه به منزل «شیخ عیسی‌قاسم » روحانی معترض بحرینی را نیز محکوم کرد و گفت، حکومت بحرین باید راه مسالمت‌آمیزتری را در قبال مردم این کشور در پیش بگیرد.
خطیب نماز جمعه تهران 28 نوامبر روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را نیز تبریک گفت و
افزود،این روز یادآور رشادت های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی است که در همان روزهای نخست جنگ تحمیلی عراق ضد ایران توانست با انهدام بخش قابل توجه نیروی دریایی عراق، نیروی دریایی این کشور را زمین‌گیر کند.

مردم بحرین در اعتراض به سرکوبگری های رژیم این کشور و حمله نیروهای امنیتی به منزل آیت الله شیخ عیسی قاسم در مناطق مختلف ازجمله دمستان، ابوصبیع و الشاخوره تظاهرات کردند. 

به گزارش  شبکه تلویزیونی العالم ،بحرینی ها درتظاهرات گسترده برحمایت از آیت الله عیسی قاسم تاکید کردند.

تظاهرات در بحرین علیه اقدام نیروهای امنیتی این کشور به منزل آیت الله شیخ عیسی قاسم ادامه دارد. شخصیت های سیاسی و دینی در کشورهای عربی و اسلامی حمله به منزل این روحانی برجسته بحرینی را محکوم کردند.

همچنین رژیم بحرین تبعیض فرقه ای خود را در این کشور تشدید کرده است. سازمان سلام بحرین در گزارش خود به جرایم رژیم این کشور علیه شیعیان بحرینی اشاره کرد. شیعیان بحرینی هفتاد درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

امروز 28 نوامبر (هفتم آذر) روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.
نیرویی پرتوان که با رشادت های فراوان خویش به دفاع و حفاظت از وطن می پردازد و اجازه ی تعدی به مرزهای آبی ایران را به دشمنان این مرز و بوم نمی دهد.
به مناسبت رشادت ها و دلاور مردی های نیروی دریایی ارتش در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای کشور و به ویژه دفاع از آبادان و خرمشهر و آب های نیلگون خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی عراق ضد ایران و مقابله با نیروی دریایی دشمن بعثی در ابتدای دوران دفاع مقدس، با تأیید امام خمینی (ره) هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش نام گرفت تا همه ساله حماسه ی با شکوه دریادلان نیروی دریایی و یاد شهدای
دریایی گرامی داشته شود.
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در طول دوران دفاع مقدس بیش از 10 هزار فروند کشتی را به بندرهای ایران رساند که این موضوع برای این نیرو، دستاورد بزرگی قلمداد می شود.
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی عراق ضد ایران با انجام عملیات های منظم و و برنامه ریزی شده توانست دسترسی مستقیم رژیم بعث عراق را به آب های بین المللی غیر ممکن سازد.
امیر دریادار «حبیب الله سیاری» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با گرامیداشت این روز گفت، در موقعیت کنونی، ایران بالاترین سطح فناوری های روز دنیا را در نیروی دریایی به ویژه در بخش زیردریایی ها در اختیار دارد.
امیر دریادار سیاری با اشاره به برخورداری نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از زیردریایی ها با کلاس های مختلف نیز افزود،در حوزه تامین امنیت تجارت جهانی در سطح آبهای بین المللی، نیروی دریایی ایران حضور فعالی دارد و تاکنون با 22 کشور جهان در این حوزه همکاری صورت گرفته است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین،نقش این نیرو را در توسعه دیپلماسی منطقه ای و بین المللی مهم برشمرد و تصریح کرد،نیروی دریایی ایران از طریق سطح و هوا حضور پیوسته ای در آبهای منطقه ای و بین المللی دارد و با هرگونه ناامنی و حتی ناامنی های زیست محیطی مقابله می کند.
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده ی کل قوا در دیدار فرمانده و معاونان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در 28 نوامبر 2010 (هفتم آذر 1389شمسی)، تقویت نیروی انسانی، روحیه ی بکارگیری استعدادها و به عرصه درآوردن ابتکارات را برای آینده نیروی دریایی ضروری خواندند و فرمودند:"این کار مهم با اراده قوی، طراحی خوب، مدیریت به روز و دایمی، تحقق خواهد یافت. با توجه به مسایل کنونی جهان و وضعیت جغرافیای سیاسی امروز دنیا، باید هرچه می توانیم خود را در دریا و ساحل تقویت کنیم."
اکنون نیروی دریایی ایران با صلابت و اقتدار به حفاظت مرزهای آبی کشور می پردازد و با حضور در خارج از مرزها، نقش بین المللی خود را به خوبی ایفا می کند.
این نیرو با یگان های شناور دریایی، تفنگداران و تکاوران بر حوزه های تحت حفاظت و حراست خود در خلیج فارس و دریای عمان و دریای خزر تسلط کامل دارد و هر نوع فعالیتی را از سوی دشمن در محدوده ی قانونی خود خنثی می کند.
ناوهای جنگی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به حضور دریایی قدرت های جهانی در اقیانوس هند و دریای عمان، در طول جنگ تحمیلی و پس از آن، دست به تدابیر امنیتی زده و با نظارت کامل بر حضور کشتی های جنگی بیگانه، آمادگی خود را جهت مقابله با تهدیدات احتمالی آنها حفظ کرده اند.
اجرای مانورهای متعدد به نمایش گذاشتن توان رزمی، عملیاتی در منطقه استراتژیک خلیج فارس، در مقاطع حساس دوران دفاع مقدس و پس از آن تاکنون، نشان دهنده ی حضور قدرتمندانه ایران در منطقه و حاکمیت آن بر آب های خلیج فارس است.

واردات نفت ژاپن از ایران 28درصد افزایش یافت .
به گزارش ایرنا - وزارت اقتصاد و بازرگانی ژاپن امروز (جمعه) در بیانیه ای اعلام کرد که واردات نفت خام این کشور از ایران طی ماه اکتبر در مقایسه با سال گذشته 28 درصد افزایش داشته است .
در بیانیه وزارت اقتصاد و بازرگانی ژاپن آمده است این کشور روزانه 163هزار و 288 بشکه نفت خام از ایران وارد می کند .
واردات کل نفت ژاپن در ماه گذشته حدود چهار درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است.
ژاپن در حال حاضر روزانه 3.3 میلیون بشکه نفت وارد می کند و چهارمین وارد کننده بزرگ نفت جهان است.

رییس سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان از افزایش تبعیض ضد شیعیان این کشور انتقاد کرد.

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری العهد لبنان، علی الدبیسی رییس سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سویس گفت: شرایط شیعیان در عربستان بسیار سخت است و آنها هم از سوی حکومت عربستان و هم از سوی وهابی های افراطی و گروههای تروریستی مورد اقدامات ایذایی قرار می گیرند.

عالی الدبیسی افزود: حملات سازمان یافته، به رسمیت نشناختن حقوق شیعیان در قانون اساسی، محرومیت های اقتصادی و اجتماعی و صدور احکام حبس از جمله تبعیض ها و فشارهایی است در جامعه عربستان ضد شیعیان اعمال می شود.

رییس سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان تصریح کرد: رسانه های رسمی و دولتی در عربستان به نفرت پراکنی ضد عقاید شیعیان ادامه می دهند و مقالات این رسانه ها آکنده از تهمت و تکفیر علیه آنهاست.

علی الدبیسی در ادامه تاکید کرد: حکومت عربستان در حال تغییر بافت مناطق شیعه نشینی مانند القطیف است و می کوشد با روشهای سازمان یافته توازن جمعیتی در این مناطق را بهم بزند و سنی ها را در آنجا مستقر کند.

شیعیان حدود 20درصد از جامعه عربستان را تشکیل می دهند، اما همچنان شهروند درجه دو این کشور محسوب می شوند .

سیاست تبعیض آمیز آل سعود در برخورد با شهروندان به ویژه شیعیان این کشور، مغایر حقوق بشر است و به همین دلیل سران ریاض بارها از سوی مراجع بین المللی متهم به نقض حقوق شهروندان شده اند.

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران گفت، رفتار و کمک‌های ایران نسبت به پناهندگان باید الگوی کشورهای دیگر قرار گیرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)؛«سیوانکا دانا پالا» نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران در دومین همایش بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی پناهندگان کشور افغانستان در قم (جنوب تهران)افزود،کمک‌هایی که در کشور ایران نسبت به پناهندگان صورت گرفته می‌تواند به عنوان مدل در مناطق دیگر جهان قرار گیرد.
دانا پالا با تأکید بر رعایت قوانین کشورها از سوی پناهندگان تصریح کرد، هیچ پناهنده‌ای فراتر از قانون در هیچ جایی نیست.
دومین همایش بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی پناهندگان افغانستان روز پنجشنبه، با حضور «عزیز کاظمی» مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور ایران، «احمد نصیر نور»سفیر افغانستان در تهران،«سیوانکا دانا پالا» نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران و شماری از مقامات امنیتی و انتظامی در قم (جنوب تهران) برگزار شد.

نیروی دریائی رژیم صهیونیستی این هفته رزمایشی را با هدف آماده کردن خود برای جنگ احتمالی با حزب الله لبنان برگزار کرد. به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، شبکه اول تلویزیون رژیم اشغالگر قدس اعلام کرد: ارتش اسرائیل پیش بینی می کند که حزب الله لبنان در جنگ احتمالی آتی به کشتی های تجاری که از بنادر اسرائیل حرکت می کنند یا به این بنادر نزدیک می شوند، حمله کند و میادین گازی در اسرائیل را که "انقلاب استراتژیک اسرائیل" محسوب می شود، تخریب کند. 

تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از یک افسر نیروی دریائی این رژیم بدون ذکر نام وی گزارش داد: حزب الله جنگ اخیر باریکه غزه را بررسی کرده و توانمندی های موشکی و توپخانه ای خود را ارتقاء داده است و از ابتدای جنگ احتمالی آینده عملیات هجومی و غافلگیرانه اجراء خواهد کرد. 

تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که انهدام کشتی ساعار 5 اسرائیل و کشته شدن 4 خدمه آن در جنگ دوم لبنان در سال 2006 باعث تغییر سیاست های نیروی دریائی اسرائیل شد و فرماندهان نیروی دریائی این رژیم به این نتیجه رسیدند که حفاظت از کشتی های تجاری با استفاده از سیستم های پیشرفته ضروری است ولی همچنان نگران شلیک موشک های پیشرفته زمین به هوای "یاخونت" هستند؛ موشک هائی که هنوز معلوم نیست آیا حزب الله در اختیار دارد یا نَه؟.

صفحه1 از1402