خبرهای سیاسی

جیره بندی برق در بعضی مناطق تاجیکستان بدون اعلام قبلی آغاز شد .

برق بعضی نواحی در تاجیکستان در دو شب گذشته حدود 6 ساعت قطع

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از تاج نیوز، برخی از ساکنان مناطقی همچون ناحیه رودکی، فیض آباد و شهر وحدت  شب گذشته  از ساعت 23:10 شب تا 5 صبح برق نداشتند .

ساکنان ناحیه وخشو باختر نیز می گویند: چند روزی است برق این منطقه قطع می شود.

سال گذشته نیز از  26  اکتبر در تاجیکستان طرح محدودیت برق اجرا شد .

با توجه به آغاز به کار چرخه دوم نیروگاه «سنگتوده2» گفته می شود در فصل سرما حجم کمبود برق در تاجیکستان 15 درصد کاهش می یابد.

 

 وزارت خارجه آمریکا  ادعاهای نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل را درباره ایران  رد کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از ایرنا ؛  نتانیاهو در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی شده بود که ایران قصد ندارد از تولید سلاح هسته ای دست بردارد و فقط در پی خلاص شدن از تحریم هاست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است : با سخنان "بنیامین نتانیاهو" درباره ایران مخالفیم.

جن ساکی افزود: می توانم به همه اطمینان دهم که توافق با ایران بر اساس دیپلماسی لبخند یا نتیجه اثرگذاری آن ها بر ما نخواهد بود، بلکه مبتنی بر حقایق و جزییات خواهد بود.

در همین حال رویترز نوشت:  پس از صحبت های نتانیاهو، یک دیپلمات ایرانی در پاسخ به سخنرانی "مضحک" وی گفت :نتانیاهو  در تلاشی بیهوده قصد دارد دست های آلوده به خون خود در جنگ غزه را بشوید.

 

رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: تحریم های ظالمانه و کور علیه کشورها باید متوقف شود.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی در مصاحبه با شبکه 2 تلویزیون روسیه افزود: جمهوری اسلامی ایران پیش از اعلام سیاست های تحریم علیه روسیه، با مسکو درباره توسعه روابط و چگونگی تبادل کالا به توافق هایی رسیده است که به زودی اجرا می شود.

رییس جمهوری ایران همچنین بر ضرورت همکاری همسایگان برای مقابله با تحریم ها تاکید و تصریح کرد: در شرایط فعلی هر کمکی که بتوانیم به دولت و ملت روسیه خواهیم کرد و با فراهم شدن تسهیلات تجاری لازم، مردم روسیه تا سال آینده شاهد حضور برندهای ایرانی در فروشگاه های خود خواهند بود.

 روحانی در باره مذاکرات هسته ای کشورش با غربی ها نیز گفت: اراده جدی از طرف ما برای حل مشکلات در مذاکرات هسته ای وجود دارد واگر طرف مقابل نیز شهامت لازم را نشان دهد در زمان باقیمانده می توان به توافق نهایی دست یافت.

وی تصریح کرد: ایران عضو معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای - ان پی تی -  است و همه مقررات بین المللی را پذیرفته است، بنابراین اگر مسایل کوچکی هم باقی مانده است می توان آن را بر اساس مذاکره برطرف کرد.

 

در دومین روز از آغاز دوران رسمی ریاست جمهوری اشرف غنی احمدی زی در افغانستان ، کابل ، واشنگتن و ناتو  امروز دو موافقتنامه امنیتی به امضا رساندند.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از ایرنا؛مشاور امنیت ملی افغانستان ، سفیر آمریکا و نیز نماینده ناتو در افغانستان  قراردادهای همکاری امنیتی جداگانه ای را در حضور رییس جمهوری و رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان امضا کردند.

رییس جمهوری افغانستان پس از امضای این توافقنامه ها گفت: بر اساس این قرارداد ها، نیروهای خارجی حق ورود به اماکن مقدس را در افغانستان ندارند و حریم زندگی مردم افغانستان طبق ارزش های قانون اساسی باید محفوظ بماند.

"اشرف غنی احمد زی" با تاکید بر اینکه امضای این قراردادهای امنیتی هیچ تهدیدی برای همسایگان نخواهد بود افزود: بر اساس این توافقنامه نیروهای خارجی اجازه نخواهند داشت هیچگونه تجهیزات هسته ای و یا شیمیایی را وارد افغانستان کنند.

موافقتنامه امنیتی کابل - واشنگتن پیش از این به عاملی برای تنش در روابط آمریکا و افغانستان در یک سال پایانی حکومت حامد کرزی مبدل شده بود.

 کرزی در دوران زمامداری خود بارها تاکید کرده بود: آمریکا در تامین امنیت افغانستان صادق نیست.

امضای این  موافقتنامه ها، حضور نیروهای آمریکایی و ناتو را در افغانستان قانونی کرد.

بر اساس موافقتنامه امنیتی کابل - واشنگتن حدود 10 هزار نظامی آمریکایی بعد از سال 2014 در افغانستان باقی خواهد ماند و آمریکا 9 پایگاه نظامی نیز در این کشور در اختیار خواهد داشت.

 دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران که به لبنان سفر کرده است با « سید حسن نصرالله» دبیرکل جنبش حزب الله لبنان دیدار و گفت وگوکرد.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از خبرگزاری ایرنا، علی شمخانی در این دیدار با تجلیل از نقش ارزنده حزب الله در دفاع از امنیت و ثبات در لبنان گفت: جامعه لبنان همواره مدیون مجاهدت کم نظیر وقهرمانانه جوانان رشید حزب الله در مبارزه پیشگیرانه با تهدید تروریسم تکفیری است.

وی در شورای عالی امنیت ملی افزود: اعتماد مردم لبنان به مسئولین و اقدامات حزب الله اصلی ترین سرمایه ای است که ضامن توسعه نقش و کارکرد حزب الله به عنوان وزنه تعادل در محیط سیاسی و امنیتی لبنان است.

دبیرکل جنبش حزب الله نیز در این ملاقات با اشاره به تهدیدات کم سابقه و پیچیده ای که موجودیت و ثبات منطقه را مورد هجوم قرار داده است گفت: اولویت حزب الله در حوزه مقابله با تهدیدات ، تروریسم تکفیری و جلوگیری از انتقال بحران و ناامنی به جامعه لبنان وحفظ و تقویت ثبات و وحدت ملی این کشوراست.

سید حسن نصرالله  با قدردانی از حمایت مستمر جمهوری اسلامی ایران از مقاومت و مبارزه با تروریسم افزود: مقابله با تهدیدات فزاینده تروریسم تکفیری نیازمند اقدامات غیرنمایشی و همچنین اجتناب از رفتارهای دوگانه و مشکوک است.

شمخانی دوشنبه شب در راس یک هیات امنیتی و سیاسی برای گفت وگو با مقامات و مسئولان لبنانی وارد بیروت پایتخت این کشور شد.

 

 

 

معاونان رییس جمهوری جدید افغانستان پس از برگزاری مراسم معارفه، کار خود را آغاز کردند.

به گزارش رادیو پشتو برون مرزی صداوسیما، مراسم معارفه «عبدالرشید دوستم» و «سرور دانش» صبح امروز سه شنبه با حضور مقامات سیاسی و رهبران جهادی و همچنین «یونس قانونی» و «کریم خلیلی» معاونان «حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان برگزار شد.

اشرف‎غنی احمدزی در این مراسم از زحمات و عملکرد مثبت یونس قانونی و کریم خلیلی به جامعه افغانستان قدردانی کرد .

سرور دانش از معاونان احمد زی ، 13 سال گذشته را تاریخ طلایی افغانستان دانست و از حامد کرزی رئیس جمهور سابق این کشور قدردانی و ابراز امیدواری کرد راه کرزی به خوبی ادامه یابد.

کریم خلیلی نیز در این مراسم ابراز امیدواری کرد دولت جدید افغانستان بتواند مشکلات را حل کرده و افغانستان را به سوی پیشرفت هدایت کند .

محمد اشرف غنی احمد زی' به عنوان رییس جمهور جدید و عبدالله عبدالله به عنوان رییس شورای اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان دیروز سوگند یاد کردند.

 

در آستانه امضای پیمان امنیتی کابل- واشنگتن ، گمانه زنی ها درباره سطح مقاماتی که از هر دو طرف این پیمان را امضا خواهند کرد، افزایش یافته است.

به گزارش رادیو پشتو برون مرزی صداوسیما ، هرچند تاکنون نام مقام افغان که این پیمان را امضا خواهد کرد، به صورت رسمی اعلام نشده است اما گفته می شود حنیف اتمر مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری افغانستان و سفیر آمریکا درکابل روز سه شنبه این پیمان را امضا خواهند کرد.

برخی از کارشناسان معتقدند اگر اشرف غنی رئیس جمهور جدید افغانستان با یک مقام امریکا در سطح پایین این پیمان را امضا کند به استقلال و حاکمیت ملی آن کشور آسیب خواهد رسید .

با امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن،‌ زمینه برای ادامه حضور نزدیک به ده هزار نظامی آمریکایی در افغانستان پس از سال دوهزاروچهارده میلادی فراهم می شود.

مصونیت قضایی نظامیان آمریکایی درافغانستان از مهمترین موارد جنجال برانگیز پیمان امنیتی کابل- واشنگتن به شمار می رود.

اخیرا اعضای مجلس سنای افغانستان از دولت این کشور خواستند برای امضای پیمان امنیتی شتابزده عمل نکند و تعهدات آمریکا در قبال این پیمان را با دقت بررسی کند.

 

 

 

 

دیمتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهور روسیه دوشنبه 29 سپتامبر تاکید کرد که مسکو به توافقنامه های سه جانبه مربوط به قرارداد همکاری اوکراین با اتحادیه اروپا پایبند است ولی آماده اتخاذ تدابیر تلافی جویانه در صورت نقض این توافقنامه ها خواهد بود.

هشدار روسیه در باره اقدامات تلافی جویانه در صورت نقض توافقنامه سه جانبه به اوکراین و اتحادیه اروپا در شرایطی است که پترو پروشنکو رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه تاکید کردکه توافقنامه اتحادیه اروپا و اوکراین به طور کامل رسما از اول نوامبر اجرایی خواهد شد. پروشنکو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ۱+۱ اوکراین تصریح کرد که پس از تصویب نهایی، توافقنامه همکاری بین اوکراین و اتحادیه اروپا وارد مرحله اجرا خواهد شد.وی تاکید کرد که همه باید این را بدانند و هیچ تاخیری رخ نخواهد داد .

تاکید پروشنکو برای اجرای کامل این توافقنامه ها در شرایطی است که کی یف ، مسکو و بروکسل پیش از این به توافق رسیده بودند که اجرای کامل این قرارداد تا ژانویه ۲۰۱۶ میلادی به تاخیر بیفتد.

سخنگوی کرملین تصریح کرد که روسیه به گفتگوها و توافقنامه های سه جانبه با اوکراین و اتحادیه اروپا پایبند است ولی در عین حال آماده دفاع از موضع خود است. وی تصریح کرد که روسیه آماده است تا اگر یک طرف این قرارداد بر خلاف توافقات صورت گرفته عمل کند به این اقدامات پاسخ دهد.

توافقنامه همکاری بین اوکراین واتحادیه اروپا با هدف گسترش همکاری های سیاسی و اقتصادی مشترک بین دو طرف به امضا رسیده و قرار است اجرا شود.

بخش سیاسی این توافقنامه در ماه مارس پس از برکناری ویکتور یانوکویچ رئیس جمهور سابق اوکراین امضا شده بود. پروشنکو نیز بخش اقتصادی این توافقنامه را در ماه ژوئن امضا کرد. اما با توجه به نگرانی های روسیه از پیامدهای اجرای توافقنامه اوکراین و اتحادیه اروپا ، در 12 سپتامبر روسیه، اتحادیه اروپا و اوکراین به توافق سه جانبه ای در خصوص پیمان تجارت آزاد کی یف با اتحادیه اروپا دست یافتند که بر مبنای آن قرار شد اجرای آن تا ژانویه 2016 به تعویق بیفتد. پارلمان اوکراین و پارلمان اروپا 16سپتامبر، توافقنامه همکاری را تصویب کرده بودند. روند تصویب این توافقنامه، در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال انجام است.

گفتنی است شورای اروپا ایجاد منطقه تجارت آزاد اوکراین-اتحادیه اروپا را که براساس توافقنامه همکاری پیش بینی می شود تا اول ژانویه 2016 به تعویق انداخت.شورای اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد، این شورا تاریخ اجرای موقت برخی از بخش های توافقنامه همکاری اتحادیه اروپا-اوکراین را تغییر داد.در این بیانیه همچنین آمده است، اجرای موقت مواد مربوط به تجارت و مسائل مرتبط با آن از جمله ایجاد منطقه آزاد تجاری به اول ژانویه 2016 موکول شد.بنابر اعلام این شورا، این تصمیم راه را برای اجرای موقت دیگر بخش های این توافقنامه از اول نوامبر 2015 باز می کند.

هشدار روسیه در باره نقض توافقنامه سه جانبه ، با توجه به وابستگی گازی کشورهای اتحادیه اروپا به روسیه معنا پیدا می کند. در صورت نقض توافقنامه سه جانبه می توان پیش بینی کرد که اجرای توافقنامه گازی که اخیرا بین روسیه واوکراین صورت گرفت به خطر افتد.در این زمینه گونتر اوتینگر کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا روز جمعه از توافق روسیه و اوکراین در مورد مسائل گازی خبر داد. بنا بر اعلام کمیسیون اروپا ، این نشست با هدف جلوگیری از بحران گاز در اروپا برگزار شد. اوتینگر پس از این نشست اعلام کرد که روسیه و اوکراین در مورد تامین گاز اروپا برای فصل زمستان به توافق دست یافته اند. وی تصریح کرد اوکراین موافقت کرده است تا پایان امسال سه میلیارد و صد میلیون دلار به روسیه پرداخت کند و در ازای آن روسیه نیز پنج میلیارد متر مکعب گاز در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.

 

 

سه شنبه, 08 مهر 1393 10:46

گزارش خبری - تحولات یمن

خبرها از یمن از تداوم تلاشها برای اجرای توافقنامه منعقده میان مقامات یمنی با تشکل مردمی این کشور و ارتقاء همکاری ها میان یمنی ها جهت افزایش توان نظامی و امنیتی کشور جهت مقابله با تهدیداتی که این کشور با آن مواجه است از جمله تروریسم حکایت دارد .

در این زمینه گروه الحوثی‌ یمن مذاکراتی را برای جذب بیش از 20 هزار نفر از اعضای خود در ارتش و پلیس یمن آغاز کردند.

به دنبال اعلام کمیته عالی امنیتی یمن درباره جذب 20 هزار نفر از گروه الحوثی به پلیس،دستگاه‌های امنیتی و ارتش این کشور ، اعضای ارشد جنبش انصارالله وابسته به الحوثی مذاکرات در این زمینه را آغاز کردند.

"ضیف الله الشامی"، عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن با اشاره به بهبود وضعیت امنیتی سراسر کشور پس از امضاء پیوست امنیتی توافقنامه صلح با دولت صنعا ، گفت ارتش ملی قدرتمند ، برای خدمت به منافع ملت تشکیل می شود.

این درحالی است که جمال بن عمر، فرستاده سازمان ملل متحد به یمن با تاکید بر پایبندی دولت صنعا و گروه الحوثی ، به توافق صلح اخیر در این کشور گفت، مشارکت ملی تنها راهکار برای پیشگیری از جنگ داخلی در یمن است.

"جمال بن عمر" اوضاع امنیتی یمن را برای منطقه خطرناک دانست و از تعهد همه طرف ها به پایبندی به توافق صلح، به عنوان نخستین عامل تضمین اجرای توافق صلح یاد کرد.

جنبش انصارالله که وابسته به تشکل مردمی الحوثی است و رهبری اعتراضات مردمی در این کشور را برعهده داشت و دولت یمن هفته گذشته بر سر پایان دادن به بحران سیاسی در این کشور به توافق رسیدند.

جنبش انصارالله یمن پس از امضای توافقنامه سیاسی در هفته گذشته، روز شنبه ، پیوست امنیتی این توافقنامه مشارکت ملی را نیز امضاء کرد.

تحولات یمن در حالی است که منابع یمنی از تداوم حمله تروریستی در این کشور به تجمع الحوثی در استان مأرب در شرق یمن خبر دادند.

انفجار یک دستگاه خودرو بمب‎گذاری شده در محل تجمع حوثی‌ها در منطقه الجفره (شرق یمن) به کشته شدن تعدادی از حوثیها و زخمی شدن عده‎ای دیگر از آنان منجر شد.

براساس این گزارش،گروه موسوم به انصار الشریعه وابسته به القاعده ، حمله تروریستی به تجمع حوثی‌ها را به عهده گرفت و تاکنون تعداد دقیق کشته‌ها و زخمی‌ها اعلام نشده است.

تشدید تحرکات تروریستها در یمن با انفعال معنادار آمریکا و ائتلاف ضد تروریستی اش مواجه است و آمریکا در این زمینه با پرواز در آوردن گهگاه هواپیماهای بدون سرنشین خود و هدف قرار دادن مناطقی از این کشور و به خاک و خون کشیدن مردم این کشور به بهانه مبارزه با تروریسم عملا" با تروریستها جهت ایجاد ناامنی و بی ثباتی در این کشور همراه شده است .

 

 

سوسن حاجی پور به جمع چهار نفر برتر وزن منهای 53 کیلوگرم زنان تکواندو بازیهای آسیایی اینچئون صعود کرد و مدال برنز خود را قطعی کرد.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حاجی پور امروز (سه شنبه) در دومین مبارزه خود ودر مرحله یک چهارم نهایی برابر ساریتا فونگسری از تایلند در سه راند با حریف به نتیجه 6 بر 6 به پایان رسید که در راند طلایی نماینده کشورمان موفق شد با کسب یک امتیاز این دیدارحساس و نفسگیر را با پیروزی پشت سر بگذارد و راهی فینال شود.

حاجی پور در فینال به مصاف نماینده چین تایپه می رود.

وی در اولین مبارزه هم طی سه راند با نتایج 2 بر صفر، 4 بر یک و 9 بر 3 فاریزا از قزاقستان را مغلوب کرده بود.

یوسف کرمی هم در وزن منهای 87 کیلوگرم برابر جاشور بایکوزف از ازبکستان قرار گرفت که با نتیجه 5 بر 4 مغلوب حریف خود شد و وداع زودهنگامی با بازیهای آسیایی اینچئون داشت.

 

 

صفحه1 از1323