این وب سایت بسته شده است.مابه پارس تودی تاجیکی تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 23 مرداد 1395 16:25

ترکیه: بر مدارس ترکی در تاجیکستان نظارت می کنیم

ترکیه: بر مدارس ترکی در تاجیکستان نظارت می کنیم

قائم‌مقام سفارت ترکیه در تاجیکستان گفت: «آنکارا» از تمام امکانات و ظرفیت‌های خود برای قطع فعالیت نهادهای مرتبط با گولن در تاجیکستان استفاده خواهد کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از خبرگزاری فارس ، «فاتح قهرمان» قائم مقام سفارت ترکیه در تاجیکستان با اشاره به فعالیت مؤسسه آموزشی تاجیکی–ترکی «شلاله» گفت: اگر این مدرسه بین‌المللی و یا نهادهای دیگر آموزشی این کشور با نهادهای مربوط به «فتح‌الله گولن» ارتباطی داشته باشند، «آنکارا» بدون شک تعطیلی آن را از مقامات تاجیک درخواست خواهد کرد.

این دیپلمات ترک مدعی شد : این نهادها از یک سو با عناوین بشردوستانه و صلح‌آمیز فعالیت می‌کنند و از سوی دیگر، قدرت راه‌اندازی حوادث خونین تروریستی را دارند.

قهرمان در بخش دیگری از سخنانش همه شایعات را درباره نقش شهروندان تاجیکستانی در عملیات تروریستی  فرودگاه «آتاترک» استانبول رد و تاکید کرد: تا به حال هیچ یک از شهروندان تاجیکستان به دلیل دست داشتن در کودتای نافرجام ترکیه بازداشت نشده‌اند.

قائم مقام سفارت ترکیه درباره وضع دانشجویان تاجیکستانی در ترکیه که در دانشگاه‌های وابسته به گولن در تحصیل می‌کنند تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد در صورت بسته شدن این دانشگاه‌ها برای دانشجویان تاجیکستانی مشکلی پیش نیاید و در صورت نیاز، آنها را به دانشگاه‌های دیگر انتقال می‌دهیم.

مؤسسه آموزشی «شلاله» تا سال 2022 در تاجیکستان اجازه فعالیت دارد.

مؤسسات آموزشی تاجیکی–ترکی با تغییر نام و ساختار، به طور رسمی در شهرهای «دوشنبه»، «قرغان تپه»، «تورسون‌زاده»، «کولاب» و «خجند» تاجیکستان فعالیت دارند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید