این وب سایت بسته شده است.مابه پارس تودی تاجیکی تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 26 دی 1392 10:40

نشست ژنو 2 و تحولات پیرامون آن

مصاحبه رادیو ترکی استانبولی با ضیاء ترک یلماز

مصاحبه کننده و مترجم : ارسلان شهابی

س / به زمان برگزاری کنفرانس ژنو 2 فقط یک هفته مانده است. یکی از موضوعات مهم در آستانه این مذاکرات، شرکت کردن و یا نکردن جمهوری اسلامی ایران در این نشست است. مقامات ایرانی بدون هیچ پیش شرطی آماده شرکت در این نشست هستند. این در حالی است که امریکا از جمهوری اسلامی ایران می خواهد مفاد توافقنامه ژنو 1 را بپذیرد. واشنگتن همچنین، به اهمیت و نقش ایران در مساله سوریه اعتراف کرده است. ارزیابی شما از اهمیت حضور ایران در نشست ژنو 2 چیست ؟

 

ج/ در کنفرانس ژنو دو طرف حضور خواهند داشت، یک طرف حامی مخالفان سوریه و طرف دیگر نیز حامی حکومت فعلی سوریه است. نظام سلطه گر بین المللی به رهبری امریکا در صف حامیان مخالفان سوریه قرار دارد. همچنین کشورهای حامی مخالفان سوریه، خواه ناخواه در صف امریکا قرار گرفته و در یک طرف میز مذاکره، در مقابل حکومت سوریه خواهند نشست. در طرف دیگر میز، حامیان حکومت سوریه خواهند نشست، در صدر این کشورها امریکا و روسیه قرار دارند، باید بگویم نقش ایران در سوریه از نقش روسیه هم مهمتر و پررنگ تر است. نبود ایران در این نشست، به معنی ضربه ای به جبهه حامیان سوریه و بردی به نفع مخالفان حکومت سوریه محسوب می شود. به نظر می رسد امریکا می خواهد ایران هم در مذاکره ژنو باشد، زیرا می داند اگر ایران در ژنو شرکت نکند هیچ مسئولیتی در قبال توافقات ژنو 2 نخواهد داشت، به همین خاطر در آینده نیز نمی تواند هیچ فشاری به ایران وارد آورد. چرا درباره دعوت ایران به ژنو 2 تا این اندازه تاخیر و تردید وجود دارد؟

امریکا در اصل دوست دارد که با ایران بر سر یک میز بنشیند، اما دوست ندارد با ایرانی که نظام سلطه بین المللی را نپذیرفته و تسلیم این نظام نشده اند، بر سر یک میز به مذاکره بنشیند.

یعنی امریکا از ایران می خواهد که ابتدا نظام سلطه را به رسمیت بشناسد، برتری امریکا را قبول کند و بعد با ایران به مذاکره بپردازد، اما ایران همانگونه که در جریان مذاکرات با گروه 1+5 تاکید کرد، برای منافع و مصالح نظام جمهوری اسلامی ایران با امریکا مذاکره می کند. اخیرا" هم حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: ایران برای دوری از شر امریکا، با این کشور مذاکره می کند.

اکنون به نظر می رسد که امریکا می خواهد درباره سوریه با ایران مستقیما مذاکره کند، اما بنده معتقدم ایران قطعا به امریکا جواب منفی خواهد داد. امریکا با تاخیر در ارسال دعوت نامه با ایران، در واقع می خواهد چنین امتیازی را از ایران کسب کند. امریکا می خواهد بگوید که همانگونه که در مذاکرات هسته ای مستقیما" با ایران گفت و گو کردند، در مساله سوریه نیز مستقیما دیدار و گفت و گو کنند.

 

س / امریکا از ایران می خواهد که توافقات ژنو 1 را پپذیرد این در حالی است که ایران در این نشست حضور نداشته است، این درخواست چقدر منطقی است؟

 

ج/ اگر ایران توافقات ژنو 1 را بپذیرد این در واقع به معنای پذیرش شروط امریکا توسط ایران خواهد بود. امریکا به ایران می گوید که ابتدا توافقاتی را که به تصویب رسانده قبول کند و بعد به نشست ژنو 2 دعوت کند که این نیز بر خلاف سیاست مستقل جمهوری اسلامی ایران است.

 

س / ارزیابی شما از حضور مخالفان سوریه در نشست ژنو 2 با توجه با شرایط حاکم در سوریه چست؟

 

ج/ طی این روزها تحولاتی در سوریه رخ داد که همه چیز را زیر و رو کرده است، از یک طرف ارتش سوریه پیروزی های چشم گیری را بدست آورده و به تروریست ها ضربه سنگینی زده است، از یک طرف هم جبهه النصره و گروه تروریستی داعش توانسته ارتش آزاد سوریه را شکست دهد و بیشتر مناطقی که تحتت کنترل این گروه بوده در اختیار خود بگیرد.

حتی این روزها شاهد بودیم که نیروهای ارتش آزاد سوریه، با گذاشتن سلاح های خود وارد خاک ترکیه شده اند، نیروهای داعش که وابسته به القاعده اکنون در مرز ترکیه مستقر شده اند، به نظر بنده برای موفقیت آمیز بودن نشست ژنو 2 باید ضد القاعده نیز یک تصمیم مشترکی گرفته شود، در اینجا باید بگویم که امریکا از بین همین تروریست ها، یک گروهی تحت عنوان جبهه اسلامی را انتخاب کرده و از آنها حمایت می کند، در صورتی که بیشتر اعضای این جبهه عناصر وابسته به القاعده هستند و تا قبل از این در جبهه النصره و داعش جنگنده اند.

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید