این وب سایت بسته شده است.مابه پارس تودی تاجیکی تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 04 اسفند 1392 12:39

انتقاد محافل سیاسی ازاجلاس شورای امنیت درباره سوریه

مصاحبه رادیو عربی برون مرزی با دکتر محمود محمد، کارشناس روابط بین الملل – سوری

 مصاحبه کننده : عیدان/ مترجم : روستایی

محافل سیاسی از تحرکات غربی با هدف برگزاری اجلاس جدیدشورای امنیت در خصوص آنچه که اوضاع انسانی در سوریه نامیدندو لزوم ایجاد گذرگاههای امن انتقاد کردندو به آنها نسبت به تلاش آمریکا برای واداشتن شورای امنیت به اتخاذ تصمیمات حساب نشده ای که به جنگ در منطقه می انجامد، هشدار دادند. برای بررسی بیشتر گفتگویی را با دکتر محمود محمد، کارشناس روابط بین الملل انجام داده ایم .

 

س/علت تحرکات شورای امنیت برای به اصطلاح بازگشایی گذرگاههای انسانی در سوریه چیست و چه هدفی را دنبال می کند؟

 

ج/طبعا " این اجلاس تلاشی است از سوی کشورهای استعمارگر برای ایجاد شکاف در مواضع دیپلماتیک روسیه و فضای بین الملل و سپس رخنه از طریق این کشور به داخل سوریه به بهانه کمکهای بشر دوستانه برای ملت سوریه.

طبعا"تنها کسانی که مانع رسیدن کمکهای بشر دوستانه به محتاجان می شوند همین گروههای مسلح هستندو اگر چیزی از این کمکها به آنجا برسد،آن را تصاحب می کنند. آمریکا می کوشد به بهانه های بشر دوستانه مقدمات مداخله نظامی از طریق شورای امنیت را فراهم کند اما سوریه با ایجاد چنین گذرگاههایی موافقت نمی کند. طبعا" چیزی به نام گذرگاههای بشر دوستانه وجود ندارد. در آنجا هلال احمر سوریه و نیز سازمانهای غیر دولتی هستند که می توانند کمکهای لازم را ارسال کنند در حالی که اصلا" کمکی از سوی کشورهای غربی برای مردم سوریه ارسال نشده و حتی سوریهایی که خارج از کشور خود آواره شده اند نیز کمکی دریافت نکرده اند .

 

س/پس هدف از چنین تحرکات و تلاشهایی از سوی غرب در شورای امنیت بین الملل چیست و چه انگیزه هایی را دنبال می کند؟

 

ج/این تحرکات صرفا "بهانه ای برای مداخله در امور داخلی سوریه و حاکمیت این کشور و نیز ایجاد بهانه ها و توجیهات لازم به عنوان مقدمه تحریم هوایی سوریه است. آمریکا اگر تصور می کند که می تواند به بهانه گذرگاه برای ارسال کمکهای بشر دوستانه، پایگاهی در منطقه جنوبی برای خود ایجاد کند، اشتباه کرده است.

به اعتقاد من این بازی یک بازی کهنه است و نیروهای بین المللی به این کشور اجازه اعمال نفوذ بر شورای امنیت را نمی دهند.آنها مخصوصا" روسیه و چین از سوریه حمایت می کنند و اجازه بهره برداری از خللهای موجود در قانون بین المللی برای توجیه حمله نظامی به سوریه را نمی دهند. آمریکا و کشورهای غربی همیشه از بهانه های مشابهی برای مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر و محاصره اقتصادی و حمایت از گروههای تروریستی استفاده می کنند.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید